doiny
| doiny a întrebat:

Este normal ca dupa ce mananc sa ma umflu in burta? dimineata cand ma trezesc am abdomenul plat dar dupa ce mananc imi apare o burtica si urasc lucrul asta. exista vreo modalitate sa raman cu abdomenul plat toata ziua?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Ai inclinatie spre "burtica mare", probabil mostenita.
Poti sa faci gimnastica de mentinere (pentru burta) si/sau sa nu mananci mult deodata.
Este o zicala veche "Mananca dimineata ca un imparat, la amiaza ca un proletar si seara ca o sluga! "
Sa nu mananci seara dupa ara 18, dar consuma multe fructe: in special mere, citrice, banane etc si legume proaspete sub forma de salate (varza proaspata, sfecla rosie, morcovi, telina etc), precum si produse lactate naturale.
Evita mancarurile care te baloneaza: fasole, varza umpluta, cartofi etc, consuma-le cu masura.
Si miscare multa: jogging, inot etc.
Atunci ramai fata frumoasa!

5 răspunsuri:
cristian
| cristian a răspuns:

Daca mananci mult este normal sa te umfli putin.
Incearca sa tii constipatia la distanta.Nu amesteca prea multe alimente la o masa pentru a stabili cu precizie ce combinatie iti creaza disconfortul.Sa nu faci abuz de bauturi acidulate gen Cola.
Incearca sa nu bei apa de la robinet.
Zilnic trebuie sa faci multa miscare.

doiny
| doiny explică:

Mentionez ca mananc de 3 ori pe zi cam la aceeasi ora, nu mananc mult la o masa si nici dupa ora 19, intre mese mananc cate un fruct, nu beau nimic cu acid, doar apa plata sau suc fara acid (mai rar), si fac in fiecare zi exercitii pentru abdomen.

| Adry a răspuns:

. sters.

| Adry a răspuns:

Depinde de tine cum apreciezi dimensiunea fiindca este normal sa creasca, macar putin, daca mananci, doar mancarea trebuie sa se duca undeva, nu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mamanca mai putin