| lucianldddddd a întrebat:

Sunt nou in grup și am văzut ca aici exista seriozitate și nu se iau in derâdere întrebările oamenilor. De aceea,am decis sa postez o întrebare mai delicata in acest grup și sa aflu cât mai multe răspunsuri pertinente și cu bun simt. E ceva legat de sănătatea mea,motiv pentru care,va rog din suflet, sa tratati cu cât mai multă seriozitatea ceea ce o sa va întreb. De ceva ani(in jur de vreo 5) mi se întâmpla niște chestii ciudate și inexplicabile pentru mine. Sunt momente când mi se pune o ceata pe ochi,urmată de o durere groaznica de cap(migrena severa as putea spune) și care se incheie cu o voma insuportabila. Nu știu care ar putea fi cauza și nici nu vreau sa fiu pesimist și sa ma gândesc la ceva rău,însă in acele momente chiar simt ca nu mai pot. Și ca sa fiu sigur ca nu e ceva rău și grav,am fost și mi-am făcut RMN cerebral pentru a elimina eventualele îndoieli. Din ce mi-a spus d-na doctor nu este nimic grav și totul se afla in parametrii normali,însă eu nu știu ce sa mai cred. Inițial,am făcut o EEG(encefalograma),iar după m-am decis și am făcut și RMN-ul cerebral sa fiu,complet,sigur. Dar in continuare,eu simt ca ceva e in neregula cu mine și nu pot sa-mi explic ce. V-am adresat aceasta întrebare aici,fiindcă e posibil sa fie și alte persoane in aceeași situație sau persoane care au depășit-o și știu despre ce e vorba. Sau poate e și vreo persoana specializată și cu experiența in domeniu. Dacă știți ceva despre aceste simptome,va rog,comentați și spuneti-mi și mie,căci ma aflu intr-o stare critica și foarte incomoda. Sunt momente când mi se manifesta aceasta "criza"(căci altfel nu știu cum sa-i spun) și la locul de munca,ceea ce e foarte deranjant,căci având acea ceata pe ochi,văd totul blurat,și nu ma pot concentra la nimic. Acele zile in care am parte de aceasta chestie,îmi vine,pur și simplu,sa ma dau cu capul de pereți și sa termin cu totul,dar știu ca nu aceasta e soluția. Cei care știu,ii rog din suflet,sa-mi spună și mie cu ce ma confrunt,căci,din ce-am văzut,rezulatatele testelor medicale sunt ok,însă eu știu ca nu-i așa. Nu cred ca e ceva psihic. A început sa-mi fie frica când știu ca o sa revină aceasta criza in orice moment. Imi dau seama când se instalează,deoarece câmpul vizual începe sa mi se îngusteze și,clar,nu ma așteaptă o senzație plăcută. Help, please! Aștept comentariile voastre.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| REMiXDJ a răspuns:

Sa citesti cu atentie ce iti scriu. Ceata pe ochi cum spui tu vine de la presiunea arteriala prea mare, de la stres si de la sare si zahar.Deci, astea sunt urmatoarele etape ce trebuie sa la facibig grinaca fumezi = renuta la tigari definitiv.Consumul de sare al limitezi cat poti de mult posibil(adica in salate si la ridichi sa pui foarte putina sare iodata).Sa nu bei sucuri si alcool din comert din peturi - sticle de plastic = chimicale = euri la greu.Pentru reglarea globulelor rosii din sange se bea apa minerala(nu mai bei apa de la chiveta daca stai la bloc sau din put-fantana daca stai la casa.Apa minerala daca reusesti sa bei 2, 5 litri pe zi esti ok.Bere se poate bea dar dupa ce mananci.Alimentatie: supe si ciorbe de pui si de vita, multe verdeturi, salate si fructe iar carnea mai mult fiarta(cartofi si morcovi fierti) cu putin mujdei de ustoroi si grasimi foarte putin. Piper, ceapa, boia, ardei iuti, condimente = uiti de ele.Zahar cat mai putin sau daca se poate deloc, cafea la fel.Seara la culcare lapte cald o cana si sa nu te apuce ora 23 treaz si sa incerci sa dormi pe o parte, pe partea opusa inimii. Dimineata cand te scoli poti bea Sana, lapte batut sau lapte nu prea cald si sa mananci ceva usor.Cu ochi sa nu stai in curent si praf si poti purta si la servici ochelari din aceea usori din plastic. Daca o sa incerci astea, in vreo 5 - 6 saptamani iti revii deoarece sangele isi revine usor usor la normal, nu o sa te mai doara capul si vedera o sa fie ok. Daca simti o presiune la tample si la frunte incearca sa iti masezi cu ambele maini arcadele de la ochi prin apasare si culisare stanga-dreapta cu 2 degete. Poti pune si foarte putin Carmol pe degete.Iar la modul general trebuie sa fii optimist, sa nu te stresezi, odihna si apa minerala sa bei.Zahar si Sare = le spui PA pentru o perioda cat poate de lunga si o sa vezi ca o sa iti revii.

8 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Ce scrii tu aici mă duce cu gândul, o dată în plus, la cât de limitată e medicina, care de altfel este atât de lăudată că face si că drege. Merge omul prin clinici si spitale, îşi consumă timp si îşi cheltuie bani, ca până la urmă să recurgă la sfaturile unor ne specialisti. O ducem bine.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Un consult oftalmologic poate să spună ceva despre funcționarea ochilor.
Un medic oftalmolog a mai întâlnit asemenea probleme, încearcă acolo.

| Violleta2022 a răspuns:

Cum stai cu analizele de diabet?
Esti supraponderal cumva?

Cum stai cu somnul?
Cate ore dormi si extrem de important, la ce ora te pui la somn?

| lucianldddddd explică (pentru REMiXDJ):

Mulțumesc mult pentru răspuns și timpul acordat!❤️

| lucianldddddd explică (pentru Violleta2022):

Dacă ma gândesc,s-ar putea sa ai dreptate. Analize de diabet n-am făcut,in ultimul timp m-am cam îngrășat(recunosc), dar nu foarte mult, dar sezizabil, zic eu, iar cu somnul nu prea stau bine. Muncesc noaptea(12 ore), iar pe la ora 11 dimineața ma pun la somn pana la 18:00.

| Violleta2022 a răspuns (pentru lucianldddddd):

Somnul de noapte, in special cel intre 10 si 2 noaptea, este destinat producerii a doi hormoni vitali bunei functionari a creierului: serotonina si melatonina.
Nedormind intre aceste ore, pe o perioada lunga de timp, privezi corpul de acesti hormoni, care in timp pot declanseaza boli neurologice severe.
Totul incepe cu: dureri usoare de cap, mai tarziu migrene, ameteli, uneori stari de voma, depresie, anxietate, paranoia, schitofrenie samd.

| lucianldddddd explică (pentru REMiXDJ):

Apa carbogazoasa e ok pentu organism? Adică, e indicată pentru boli cardiace sau pentru hipertensiune arterială?