| IoanaC1999 a întrebat:

Va rog mult sa ma ajutati cu un raspuns cat de repede puteti. Astazi cainele meu a muscat o fetita, ia cam curs sange si acum nu stiu ce sa fac... Cainele are toate vaccinele la facute inclusiv antirabic... Trebuie sa merg cu fetita la doctor pentru a-i face antitetanos si antirabic avand in vedere ca are vaccinele facute sau sa nu merg? Eu sincera sa fiu as merge ca sa stau linistita... Multumesc pentru raspunsuri!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Faptul ca cainele este vaccinat scade CONSIDERABIL riscul ca fetita sa se imbolnaveasca din cauza muscaturii!
Totusi,pentru ca este vorba de un animal(care prin natura sa poate acapara multi microbi) te sfatuiesc sa ajungi NEGRESIT la doctor!(in special pentru ca a curs sange)
Doctorul posibil o va supune unor interventii/teste de rutina(nimic de speriat- examinarea atenta a ranii,dezinfectarea corecta a ranii, bandajarea ranii ), apoi va decide(in functie de gravitatea ranii) daca trebuie facute investigatii mai departe (alte teste,administrarea de antibiotice,vaccinuri:antirabic, antititanic si altele).

2 răspunsuri:
| OoBunnyoO a răspuns:

Nu ar trebui sa pateasca nimic.

Dar daca vrei sa ai constiinta impacata poti merge cu ea la doctor. Daca doctorii vor considera ca nu este nevoie, atunci macar esti sigura.

| KillaNoFilla a răspuns:

Avand in vedere ca are toate vaccinele, dezinfectare cu spirt ar fi destul