| NicoletasiAndrei a întrebat:

Buna tuturor,vreau sa ma ajutati,am o mica problema de care nu pot pur si simplu sa mi revin sa zic asa, adica sa am incredere in mine.Am o alunita pe obrazul drept si mereu o astup cu parul,ma deranjeaza pur si simplu. Vreau sa imi da.ti voi increderea de care am eu nevoie, sa ma incurajati sa fiu o fata caruia sa nu ii pese de ce spune lumea.Am aceea frica de care nu pot scapa, de fiecare data cand ies in oras.o astup nu imi prind parul deloc nici la scoala pentru ca imi e frica mie...ca o sa ma critice colegii.....sau pur si simplu nu pot sa imi inving aceasta "temere"Ma scuzati daca am gresit cu ceva, dar m-am grabit.Astept ff multe pareri va rog din suflet, va multumesc pupici! sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Fii mai încrezătoare în tine, iar alunița o poate vedea un dermatolog/ chirurg plastician pentru îndepărtarea ei.
Pa, pa.

| cristimihailov a răspuns:

Buna,

Sfatul meu personal ar fi sa mergi direct la dermatolog sa ii arati alunita si sa ti-o excizeze.

Daca este prea mare sau simti ca doctorul are mana nesigura, iti pui o consultatie la un medic plastician.

Pentru cateva informatii preliminarii, te poti uita aici:

http://www.eva.ro/......13681.html

Personal consider ca este mai bine sa rezolvi odata problema asta si sa nu mai stai cu disconfortul psihic in tine. Deoarece aceste poate avea in timp efecte foarte nefaste in special asupra psihicului tau.

Sper ca ti-am fost de ajutor, si in loc sa te chinui singura si fara sens, pur si simplu sa rezolvi problema si sa te bucuri de viata.

| NicoletasiAndrei explică (pentru cristimihailov):

Am fost la un medic dermatolog, s-a uitat la alunita, a luat un "laser"cv nu stiu ce era ala sa vada daca e cangerigena si mi-a spus ca nu e..."Stai linistita las-o acolo ca daca o exercizez cu laserul vei avea semn mai mare decat alunita:
"

| cristimihailov a răspuns (pentru NicoletasiAndrei):

Buna,

Si te multumesti cu atata? Incearca sa mergi la altul si sa ii spui adevarul: ca o vrei afara pentru ca te afecteaza la nivel personal.

Si incearca la un chirurg plastician, nu la dermatolog.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna
mergi la medicul dermatolog si nu te atinge prea mult de alunita aceea, ca sa previi complicatiile.
O zi buna.