| BambiSd a întrebat:

Un doctor isi poate da seama cum s-a rupt himenul? Adica daca s-a rupt la contact sexual sau la exercitii fizice?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Ycu a răspuns:

Gresit, himenul se poate rupe din exercitii fizice daca nu stii sa iti controlezi muschii vaginali si ii incordezi prea tare, si este imposibil de depistat daca s-a rupt din contact sexual sau din sport.Pentru ca nu se rupe altfel, in cele doua cazuri.

10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu. daca himenul este rupt, el arata la fel indiferent de modul in care este rupt si medicul va consemna faptul ca nu mai este intact

suntserios
| suntserios a răspuns:

In principiu nu, dar probabil isi poate da seama daca a fost o trauma violenta sau nu.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Medicul ( ginecolog sau legist ) NU poate spune cum s-a rupt himenul ( contact sexul, masturbare sau exerciţii fizice ).
Doar observă că este rupt.

Toate cele bune.

| Bluebutterfly80 a răspuns:

Himenul nu se rupe la exercitii fizice!
poate sa nu existe de la natura, se poate rupe in urma unui contacy tesual sau a introducerii in vagin a unor obiecte!
oricum, nu este treaba doctorului cum s-a rupt himenul!

| Bluebutterfly80 a răspuns (pentru Ycu):

Multumesc ca m-ai lamurit, chiar nu stiam asta! happy

| Ycu a răspuns (pentru Bluebutterfly80):

Gresit, himenul se poate rupe din exercitii fizice daca nu stii sa iti controlezi muschii vaginali si ii incordezi prea tare, si este imposibil de depistat daca s-a rupt din contact sexual sau din sport.Pentru ca nu se rupe altfel, in cele doua cazuri.

| Bluebutterfly80 a răspuns:

Scuze, se pare ca se poate rupe si de la exercitiile fizice! imi pare rau ca am dat un raspuns eronat sad
dar imi mentin parerea ca nu e treaba doctorului cum s-a rupt happy

| stark47 a răspuns:

Daps,insa dupa un timp nu se mai poate face diferenta.si un sfat folositor:spune i mamei tale ca il iubesti p tipu respectiv.nu e nev sa te complici atat de mult

| WeedGotMeCrazy a răspuns:

Posibil sa afle deoarece daca ai contacte sexuale himenul devine inexistent insa daca faci exercitii fizice "brutale" himenul se intinde si se deterioreaza

| Mitrea_Valentina_1986 a răspuns:

Nu se rupe himenul la exercitii fizice...normal ca un medic isi da seama daca a fost raport sexual

| Roxx123 a răspuns:

Heyhappy Pai este ceva imposibil ca doctorul sa afle adevarata cauza, mai ales daca de exemplu ai un act sexual protejat...
Himenul se poate rupe atat cand faci un efort fizic sau te misti oarecum "gresit" dar sunt persoane care de exemplu nu au himen..asa ca doctorul nu poate sa afle cauza in sine, decat sa constate ca himenul e rupt. :*:*:*