| xrapalexx a întrebat:

Buna, un psihiatru face operatii, injectii etc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Psihiatrii se ocupa cu psihicul omului. Nu are treaba cu operatiile si injectiile. Injectiile le fac asistente in toate cazurile. Medicii, indiferent de specialitate, nu fac injectii.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu. Uneori mai fac sex cu pacientele.

| alina2k18 a răspuns:

Nu, psihiatria este specialitate non chirugicala.
Tratamentele injectabile sunt facute de asistente, nu se baga medicul in general indiferent de specialitatea lui, cel mult pediatrul face cate un vaccin copiilor f mici prin dispensare pe la tara.

| Zuzu1991 a răspuns:

Da, dar nu in mod curent
ORICE ramura a medicinei, inclusiv psihiatria contine si medicina generala... daca cineva moare in fata ta (adult), un psihiatru, pediatru, plastician, etc. stie sa faca resuscitare, sa iti faca o gaura sub gat si sa introduca un tub ca sa respir, ca ai caile respiratorii blocate (nu stiu numele procedurii), sa puna un garou, sa blocheze o vena deschisa, etc.

| SynapseNinja a răspuns:

Din câte știu, un psihiatru doar consultă și dă tratament, adică ca orice alt specialist. De operații se ocupă chirurgul neurolog, iar de injecții doamnele asistente ale doctorului.