| gatablog a întrebat:

Buna utilizatorilor TPU!
Am o problema medicala cu unul din copii (6 ani), baiat. Il doare uneori foarte tare terminatia de jos a coloanei vertebrale, chiar deasupra feselor, ultimul os. Nu mereu, cand merge pe bicicleta sau inoata nu are nimic dar daca merge pe jos, cand se opreste il doare, simte niste junghiuri de aproape mai sta pe picioare. Ce poate fi? Din cate stiu eu nu a cazut in fund si nici nu s-a lovit in zona.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este foarte posibil sa aiba o malformatie a coloanei vertebrale, gen spina bifida oculta. Trebuie sa il vada un pediatru si sa faca niste investigatii (macar o radiografie).

| TaviSMURD a răspuns:

Da ar trebui mers la pediatru dar in conditiile in care mergi pe binicleta suferi cateva socuri (asta e imposibil) faci efort fizic deci e foarte posibil ca una din cauze sa fie asta... apoi inotul la fel atat timp cat el sta in repaos si nu are nimic nici o durere nu poate fi ceva grav. Oricum ar trebui mers la un medic specialis. Succes

| gabriel1984 a răspuns:

S-ar putea sa aiba si hernie de disc aceleas dureri le avea si fratemiu si s-a operat acum du-te si fai un control e cel mai bine.