| Diiiidi a întrebat:

Heii TPU! Am nevoie de ajutor! Acum o saptamana (mai exact pe 9 iunie am cazut cu rolele.M-am lovit ft tare la picior ca nu am putut calca pe el cateva zile.Acum pot umbla dar inca este umflat, si nu stiu cum sa scap de umflatura.Ma mai doare in anumite pozitii(mentionez ca m-am lovit la glezna).Nu stiti ceva remedii prin care sa scam de umflatura? ca de ex. cu varza sau cu cartofi... Si m-am mai lovit si la partea occipitala a coloanei vertebrale. Cand ma aplec ma doare si stau pe partea aia.Remedii mai ales pentru picior.Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Antoniska25 a răspuns:

Draga, daca nu iti poti misca piciorul singur fara sa il ajuti cu mana este luxat sau chiar rupt straight face eu am patit acelasi lucru cu mana mi-a fost luxata tot asa de la o cazatura. Nu stiu daca te ajuta remediile astea.Dar in orice caz am un remediu pentru tine!winking
Sa nu mergi la spital in nici un caz. Ti-l va pune in ghips si iti va ramane stramb toata viata. Eu nu stiu unde stai dar daca stai aproape Chisineu-Cris
du-te la,, Vanatorii '' acolo este un om care se ocupa cu chesti din astea. Nici nu vei avea timp sa spui,, Auu''ca el cand a pus mana pe el cand l-a facutwinking si eu am fost la el.
Dar daca nu poti sa mergi fa asta :
1. Pune-ti gheata pe picior.
2. Pune-ti o compresie cu un bandaj elastic.
Punga se aplica direct pe piele timp de 15-20 minute, la fiecare trei sau patru ore. Un bandaj elastic pentru compresie ar trebui purtat tot timpul, inclusiv in timpul somnului.
Si incearca sa cumperi,, Diclac '' este o crema care te va ajuta mult!
Sper ca te-am ajutat.
Funda?

6 răspunsuri:
| xgd a răspuns:

Daca inca poti calca, dar te doare tare, ai facut entorsa... Pune-ti o carpa cu apa si otet pe picior si nu il misca tare.Totusi mai bine du-te la medic sa-ti faca raze, va vedea el daca e entorsa sau fractura kiss

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi la doctor

| Diiiidi explică:

Nu e rupt e doar o entorsa dar inca e umflat

| Diiiidi explică:

Multumesc tuturor pentru raspunsuri si va mai astept pe la mine big grin laughingsi da azi nu mai am nimic trebuia doar sa astepthappy

| Anișoara963 a răspuns:

Ti-ai rupt piciorul, mergi de urgenta la medic ti -l va pune in ghips.

| kathy83 a răspuns:

Data viitoare cand te mai lovesti asa tare mergi la doctor. La urgente trebuie sa te prezinti numai cu buletinul si la astfel de cazuri ti se fac toate investigatiile gratuit, inclusiv o radiografie. Asa stii daca e o simpla entorsa sau o fractura si iti da si tratament. Totusi, pentru umflatura de la picior incearca sa nu-ti fortezi piciorul, adica repaus si pentru durere piroxicam (unguent).