| alexa18 a întrebat:

v-ati facut vreodata injectie in gingie? Cum e? Doare?
Va multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Acele sunt extrem de subţiri acum, se dă înainte cu un spray care amorţeşte un pic locul de elecţie înainte de injecţie.
Curaj, nu doare, cel mult simţi o pişcătură de o secundă.
Pa, pa.

Abh
| Abh a răspuns:

Acum sunt ace foarte subtiri pentru asemenea injectii. Simti ca o intepatura de tantar chiar cand introduce acul, este o durere foarte mica.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

O mica intepatura, daca e vorba de o injectie pentru extractia unui dinte sau a unei masele, apoi anestezia incepe sa isi faca efectul. Durerea e minima.

Shin
| Shin a răspuns:

Nu simti pentru ca acul este foarte fin si in prealabil iti face o alta anestezie cu un spray pe baza de lidocaina ca sa-ti amorteasca zona unde va introduce acul.
Numai bine, Shinwinking

| Kitty a răspuns:

Da, mi-am facut de multe ori, cu aprozimaxie cred ca de 10 ori. Te doare doar intepatura, dar nu este o durere insuportabila, deci e ok. Eu as face mii de injectii din astea decat sa fac in brate, pentru ca lesin de fiecare data. II este acum si frica mamei cand mai trebuie sa mai fac vreun vaccin/injectie. Deci daca iti este frica de injectie in gingie te sfatuiesc sa lasi toate starile astea negative deoparte ca ai sa vezi ca iti faci griji degeaba.

| ellene a răspuns:

Nu doare deloc. E chiar placut dupa ce o faci si te felicita doctorul ca esti cel mai curajos pacient. Daca zice asta tuturor, nu mai stiu...

| Ganduri albe a răspuns:

Da la dentist 5 si nici macar nu le simti...

| Crs a răspuns:

Cand am fost la dentist si mi-a facut anestezie. am facut de mai multe ori. Mie imi este foarte frica de injectii si aveam impresia ca o sa doara de o sa mor... dar nu doare laughing la icneput simit o mica pishcatura atat. Eu doar frica mai mult o simteam blushing

| Corina2 a răspuns:

Eu una nu mi-am facut dar stomatologul meu dalaughing depinde si cum lucreaza medicul pentru ca sper ca le medic mergihee hee...pe mine una nu m-a durut e ca o inectie normala ca un vaccin deci nu prea doareoh go on happy nice day!

| cris10flori a răspuns:

Da dar nu simti nimic nu te speria du-te la dentist linistita

| RoberTCr90 a răspuns:

In gingie nu prea doare...eu chiar am raslaughing

| Cristian_Toma_1977 a răspuns:

De aproximativ 2 ore m-am intors de la dentist pentru o obturatie de canal a incisivului superior dreapta si pot sa spun ca. pe o scara de 1..la 10 unde 1 este cel mai scazut nivel iar 10 este nivelul maxim, anestezia a creat un disconfort de numar 2 pentru ca nu poate fi numita durere...mentionez ca sunt foarte anxios in privinta acelor sanitare.