| Biia_Bianca_1999 a întrebat:

va rog ajutati-ma nu radeti,
De cateva zile ma chinui sa fac treaba mare si nu pot... Aseara am loat un supozitor dulcolax si m-am chinuit sa fac si nu am putut, am avut niste dureri, ma loat cu raul serios... Astazi am avut iar durere de burta, mi-am loat mai devreme un lapte acru si l-am baut, am baut apa, acum imi fac un ceai de musatel nu stiu ce sa mai fac, va rog un sfat ceva, poate cineva a trecut prin asa ceva si poate ma poate ajuta cu un sfat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Sarut mina! Esti constipată rau, ce ai mincat? Numai minca brînză, cartofi, pîine decat o felie la masa, bea apă, multă apă, bea cafea, cafeaua te ajută sa faci treabă mare(caca), pune ti un supozitor cu glicerină in fund, de cate zile nu poti face treaba mare? Trebuie sa bei multa apă după ce iei dulcolax, si sa ai rabdare pe wc sa nu te grabesti, ca ai de golit intestinul, o sa faci treaba mare dar greu, fiind foarte constipata va iesii greu. Ce varsta ai?

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Dar simti nevoia sa faci? ce simptome ai in afara de dureri de burtă, gaze ai?

| CuriousStuff a răspuns:

De cand e problema asta? Gaze ai? Continua cu alimentatie care favorizeaza scaderea consistentei scaunului (fructe uscate, de exemplu: prune uscate, stafide...) si sa bei apa, si deshidratarea poate sa duca la asta. Daca nu ai nici gaze si asta de mai mult de o zi e cazul sa mergi la medic, s-ar putea sa fie vorba de o ocluzie intestinala/incurcatura de mate. Insa putin probabil.

| Sabou_Gabriel_1995 a răspuns:

Încearcă ceai de cruşin.

Răspuns utilizator avertizat
| iulia165 a răspuns:

Buna eu te pot juta si eu am avut probleme de genu asta incearca o microclisma ala ajuta si nu mai ai peobleme dupa e vreo 3 patru lei l farmacie te ajuta daca esticonstipat