| Roxana30R a întrebat:

va rog mult sa ma ajutati! Am fost luni si mi-am facut o extractie de premolar ( al doilea dupa canin) si mi s-a zis ca a fost mai grea ca era bagata radacina in os si era cariata. M-a durut in timpul extractiei desi mi-a facut antestezie. Dupa ce m-a cusut am tinut 2 ore pansamentul, l-am scos, imi curgea sange si am pus altul pe care l-am scos dupa jum d ora. Aveam dureri groaznice dar le-am ignorat. A doua zi nu suportam durerile am inceput sa iau amoxacilina la 8 ore, apoi am schimbat cu augumentin la recomandarea medicului. Dupa 2 zile de dureri groaznice am fost joi la medic si mi-a facut chiuretajul, apoi mi-a pus o mesa(pansament galbui) iarasi dureri, azi (vineri) am fost iar si iar mi-a facut chiuretaj, dar mi s-a zis ca nu ma vindec pentru ca nu-mi curge sange. Spuneti-mi ce sa fac pentru ca nu mai suport atatea anestezii si dureri si chiuretaje. Va multumesc mult!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Zenithf a răspuns:

Nu stiu, vorbeste cu el si spune-i ca ai aflat de pe internet ca adrenalina din anestezic poate favoriza aceasta afectiune, vezi ce zice el. Nu se poate compara pregatirea unui specialist cu cunostintele generale in domeniu ale unuia cu alta calificare.

6 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Incearca si clateste cu ceai de salvie, des, la interval de cel putin doua ore ziua. Nu tine pansament (mai ales daca nu curge sange) si ai grija sa nu ajunga mancare pe rana.

| Roxana30R explică (pentru Zenithf):

Dar mi s-a zis sa nu clatesc cu nimic, din cate am inteles este vorba despre o alveolita uscata si mi se pare ca e cam aiurea de tratat.

| Zenithf a răspuns:

Am citit acum despre alveolita uscata, acolo zicea de asemenea ca trebuie curatate portiunile necrozate (chiuretaj), apoi de irigatii cu rivanol sau apa oxigenata, solutii caldute care sa stimuleze vasodilatatia, prisnite (comprese umede si comprese cu antibiotic.

| Roxana30R explică (pentru Zenithf):

Pai mi-a facut chiuretajul de 2 ori inca, si mi-a zis ca nu imi curge sange ca sa se formeze acolo cheagul ala de sange pentru a se vindeca. Ce altceva pot sa mai fac ca nu mai suport sa ma taie iar acolo.

| Zenithf a răspuns (pentru Roxana30R):

Ce anestezic a folosit? Cel folosit de obicei de stomatologi are adrenalina in continut si un efect al acestuia este incetinirea sangerarii si uscarea tesuturilor expuse.

| Roxana30R explică (pentru Zenithf):

Cred ca de cel cu adrenalina a folosit ca prima oara folosise mai slab, si apoi mi-a facut cu ceva mai tare pentru ca ma durea extractia. Deci sa inteleg ca vina e a lui.

| Zenithf a răspuns (pentru Roxana30R):

Nu stiu, vorbeste cu el si spune-i ca ai aflat de pe internet ca adrenalina din anestezic poate favoriza aceasta afectiune, vezi ce zice el. Nu se poate compara pregatirea unui specialist cu cunostintele generale in domeniu ale unuia cu alta calificare.