| andreizwx a întrebat:

Salut.
Am facut azi o extractie de masea pe la ora 2 si de atunci am tinut pansamentul 2 ore si am mai pus inca 1 dar imi vine sa scuip saliva cu picaturi de sange, are ceva daca inghit saliva cu sange, dureri nu am? Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu e bine. De preferat este sa scuipi.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Clăteste ti gura cu ceai iar pentru a oprii sîngerarea ia de la farmacie vitamina K, aceea este o fiolă care o bei toată si in 15-20 minute va oprii sîngerarea hemoragia.

| andreizwx explică (pentru CristiDinBucuresti):

Si imi trebuie reteta sau se da fara?

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru andreizwx):

Fra retetă se vinde vitamina K, deoarece nu este antibiotic este vitamină.

| Frank51 a răspuns:

Da, nu e bine. Pune alta compresa si strange tare acolo pe gaura 30-40 de minute pana cand vezi ca nu mai curge deloc. Trebuie sa se formeze un cheag de sange care se va intarii in zilele urmatoare.

| WhiteLife a răspuns:

Trebuie să nu-ți curgă sânge mult, dar daca mai e puțin rezidual nu este bai daca înghiți, nu pățești nimic. E normal sa mai ai puțin sânge în salivă in prima zi. Încearcă să nu mesteci in partea respectiva, mănâncă alimente nici fierbinți nici reci, noi, evita lactatele și respectă recomandările medicului (eventual să nu mănânci 3h sau cat ți-a recomandat el).

| Viorelaa26 a răspuns:

Nu scuipa si nu clati in acel loc. E normal sa sangerezi e rana. Eu ultima oara la o extractie masea de minte am sangerat 3zile. Nu te speria e normal. Nu indeparta acel cheag format acolo.