| anonim_4396 a întrebat:

Vă rog să mă ajutaţi. Ieri când mergeam pe stradă am simţit furnicaturi în piciorul drept, iar apoi mi-a amorţit. I-am spus mamei,mi-a dat calciu, magneziu etc. Dar azi la şcoală tot îmi mai simţeam piciorul amorţit, dar nu aşa de tare ca ieri. Nu am făcut niciun efort în ultimele zile.
Credeţi că poate fi apendicele? Adică nu am febră, sau când mă apăs în partea dreaptă nu simt vreo durere. O fi de la stres?

p.s. Nu vreau răspunsuri stupide.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| valentingb a răspuns:

Mergi la medic, se poate să fie de la sistemul nervos periferic, de la circulația sangvină proastă.
Trebuie să faci minim 30 de minute de mișcare pe zi (nu plimbare, ci mișcare rapidă).
Dacă stresul e o problemă, e foarte posibil să fie o problemă a nervilor. Calmantele sau ceaiurile calmante ajută foarte mult.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna!
Probabil e vorba de circulatie deficitara.
Nu are legatura apendicele cu picioarele.
Mergi la medic.
Te pup.

| StaiCaTrag a răspuns:

Nu te speria nu are cum sa fie apendicita daca ar fi asa ceva nu ti-ar amortii piciorul. Eventual te sfatuiesc sa faci si tu putina miscare daca nu prea faci de obicei si sa ei cat mai multe vitamine, indiferent daca sunt din mancare sau pastile. Daca va fi la fel consulta un medic, sper ca ti-am fost de ajutor.

| IAndra a răspuns:

Asa misa intamplat si mie nu-ti face griji mie mi-a trecut dupa un timp
sper ca am fost de ajutor

| teodora200004 a răspuns:

Apendicele nu cred ca e daca nu te doare in partea dreaptawinking Eu m-am operat acum 3 luni si printre simptome imi amortea si piciorul drept sad Dar eu cred ca ai spasmofilie, asta am eu si imi amortesc mainile si picioarele, si nu conteaza ca ti-a dat calciu si magneziu, nu trece asa usor...eu fac tratament de o luna si tot nu mi-a trecut crying Mai bine iti faci niste analizee :* Te pupp happy

| Aqustic a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa mergi la medic.

| Emosiya a răspuns:

Nu te ingrijora. Apendicita are multe simptome de care poti sa-ti dai seama ca ea e problema.Se mai intampla sa amorteasca corpul, sa simti un carcel, o durere trecatoare. mici discomforturi. Se mai intampla, nu te mai gandii la acest lucru si vei vedea ca nu o sa mai il simti amortit.

| BlueEyes16 a răspuns:

Nu cred ca e de la apendice.Si mie mi se intampla deseori; de aceea m-am si obisnuit.Eu te sfatuiesc sa faci miscare si eventual sa faci si o vizita la medic intrucat el iti poate spune mai clar ce ti s-a intamplat. Daca vrei un sfat: misca-ti piciorul data viitoare cand se intampla.Multa sanatate!