| PurplleButtercup a întrebat:

Vara trecuta am facut o infectie urinara pe care am tratat-o. Acum o luna, am facut din nou dar timp de o saptamana am luat Urinal akut, vazand ca nu trece am mers la doctor care mi-a facut trimitere la urologie si apoi mi-a dat tratament.
Totul a fost ok timp de 4-5 zile dupa care am inceput sa simt din nou aceleasi simptome ale infectiei urinale (mirosul deranjant, culoarea inchisa, usturimea) iar saptamana trecuta incercand sa ajung la baie, nu am putut sa ma mai controlez si am facut pipi incercand sa ajung la baie. am zis ca se mai intampla si ca e un accident.
Acum, mi s-a intamplat din nou la scoala si m-am panicat.
Se poate sa se ajunga de la o infectie urinara la o incontinenta urinara? Voua vi s-a intamplat? Ce ar putea fi?

Mentionez ca infectia urinara am facut-o din cauza frigului (ambele dati)

Va rog sa dati raspunsuri serioase, nu am chef de glume stupide pe tema asta.

Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

E posibil daca infectia urinara prinde si sfincterul uretral sau il irita. Insa nu cred ca e cazul. Mergi la urolog si spune-i ce s-a intamplat, doar el te poate ajuta cu sfaturi si tratament.

| xCeline a răspuns:

Incearca sa stai in apa fierbinte cu sare...te va ajuta mult cu "dusul la baie" adica te vei putea stapanii. Intre timp mergi la medic si spune-i ce ti s-a intamplat numai el poate sa te ajute. Ideea e ca infectia asta nu se trateaza asa dupa simptome, trebuie sa mergi sa faci niste analize. O urocultura si antibiograma ca sa poate afle medicul la ce medicament e sensibila bacteria. In felul asta ti se va prescrie un tratament care de fel e cu antibiotice. Daca iti da medicamente doar dupa ce simptome ii descrii tu ca ai nu o sa te vindeci prea curand.