| RaissaM a întrebat:

Am avut timp de o saptamana dureri de ovare, si dupa o saptamana si cateva zile usturimi cand urinam, am si am luat 10 zile Urinal Akut. Usturimea a continuat pana sambata asta, cand am avut contact sexual (protejat, si primul dupa toata perioada asta).
Aceste dureri au inceput de pe 31 mai, cand am avut banchetul si am stat desculta pe marmura (si de la asta si cred ca mi s-a intamplat asta) si de duminica a doua zi a inceput chinul.
Sambata asta dupa ce am avut contact sexual mi-a trecut tot prin "miracol", duminica am avut iar contact sexual si nu ma mai ustura nimic, iar azi dimineata m-a luat iar usturimea.
Am auzit ca as putea avea o infectie si sa fac si eu si prietenul meu tratament, dar mereu timp de 2 luni de cat timp nu mai sunt virgina am avut numai contacte sexuale protejate. numai la dezvirginare a fost neprotejat.
Sfaturi? Ezit sa ma duc la ginecolog, pentru ca mama nu stie ca eu mi-am inceput viata sexuala si nici nu as vrea sa afle prea curand.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cel mai probabil, iniţial, te-ai ales cu o ANEXITĂ ( răceală/inflamaţie la ovare )!

Vezi mai multe detalii despre anexită la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/Boli-genitale-feminine/anexita_9116

http://www.ginecologie.ro/......fault.aspx

http://www.copilul.ro/......a7965.html

Apoi, cel mai probabil, ai făcut o infecţie urinară ( chiar cistită ).

TREBUIA/trebuie să mergi la medicul de familie pentru Trimitere la analize/investigaţii suplimentare ( sumarul de urină/urocultura, cu antibiogramă după caz ), eventual, chiar o Trimitere la ecografie sau la medicul urolog!

Abia după ce ai CONFIRMAREA diagnosticului şi după ce se vede la antibiogramă ce antibiotic este mai eficient în cazul unei eventuale infecţii, vei primi tratamentul ADECVAT!

Dacă foloseşti diverse produse ( fără prescripţie medicală şi ) FĂRĂ a şti dacă sunt eficiente sau nu ( în cazul afecţiunii tale ), te vei alege cu o AGRAVARE a acestei infecţii şi afectarea tractului urinar superior!

Vezi detalii despre cistită şi despre infecţia urinară la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......tiala-_589

http://www.contraboli.ro/......mplicatii/

http://www.sfatulmedicului.ro/......adulti_596

http://sanatate.acasa.ro/boli-7/infectia-urinara-netratata-157498.html

http://www.romedic.ro/infectiile-tractului-urinar-itu#complicatii

Toate cele bune şi multă sănătate.

| Xpressurself a răspuns:

M-am uitat la mai multe intrebari pe care le-ai pus ca sa-mi dau seama ce se intampla. ai luat postinor iar acum apar durerile de ovare de care vorbesti. problema este ca pastilele de-a doua zi sunt foarte periculoase/ provoaca foarte multe probleme la fete, dureri, dereglari de ciclu, menstruatii foarte abundente. la ginecolog poti merge linistita, nu au ei nici o treaba cu parintii tai, nu are de ce sa-ti fie frica, posibil sa nu trebuiasca sa te dezbraci deloc. de altfel poti merge la medicul de familie. poti sa ma crezi pentru ca am vorbit cu prietena mea si ea spune sa nu-ti faci griji. nu le va spune nimic alor tai pentru ca nu au nici o treaba cu ei. raceala pe care ai luat-o este tot de la acea pilula pentru ca te-a slabit foarte mult. ea trebuie tratata corespunzator pentru ca altfel va reveni. in plus se poate sa fi luat vreo chestie de la prietenul tau, spuneai si de usturimi. imi fac griji ca te aflii pe un drum gresit si nu vrei sa vezi un specialist. lasa babestile si trateaza-te cum trebuie.

| RaissaM explică (pentru Xpressurself):

Multumesc de raspuns dar acum nu mai am nici o usturime si ma simt mult mai bine puppy dog eyes

| Tinna666 a răspuns:

Cati ani ani? daca esti majora te poti duce singura la ginecolog..eu cred ca ai o raceala la ovare nu infectie. daca aveai invectie trebuia sa ai scurgeri si nu ai spus nimic de asta..sigur e raceala.dar din pacate nu iti pot spune cum se trateaza..incearca sa bei ceai de codita de cirese si matasea porumbui..este bun pentru raceli de rinichi poate te ajuta..si cel mai important nu sta cu mijlocul gol si nici nu te aseza pe rece(beton, gresie)..si nu mai umbla desculta

| RaissaM explică (pentru Tinna666):

Am 15 ani..nu am avut secretii, ori nu mi-am dat seama pentru ca in acelasi timp eram si pe ciclu. Raceala am zis si eu ca e, dar cat sa tina. acum ma ustura doar cand are chef.

| Tinna666 a răspuns:

O astfel de raceala poate tine foarte mult daca nu este tratata si se poate agrava..incearca ceaiul de care ti-am spus, ceai de codita de cirese si matasea porumbului..este un ceai dezinfectant si nu are ce sau sa iti faca si costa in jur de 6 lei parca.sau te poti duce la farmacie, sa ii spui doamnei ce problema ai si ea te poate sfatui si iti poate da ceaiul potrivit sau medicamente