| Maariiaa a întrebat:

Bună,
Verișoara mea de aproape 11 ani are o mare problemă cu greutatea.
Are înălțimea de 1, 52 și greutatea de 55-56 de kilograme ceea ce este anormal.
Părinții eu au luat măsuri excuzând din dieta ei zilnică dulciurile, pâinea, grăsimile, prăjelurile, pastele făinoase.
Verișoara mea mânca regulat și a slabit în 2 ani de zile un kilogram.
Părinții ei s-au speriat și s-au dus la un nutriționist foarte bun, iar acesta i-a spus același lucru. Acesta i-a mai spus și că are o greutate anormală și trebuie să ia măsuri repede.
Verișoara mea a mai ținut acesă dietă încă 2 ani și a slăbit 3 kilograme. Era totul bine, iar după o lună dupa ce a început să mănânce regulat dar totuși mai avea mici scăpări la o cută de ciocolată s-a îngrășat din nou. A căpătat 57 de kilograme.
Verișoara mea face mult sport. Zilnic face câte 4-5 ore de sport.
Vreau să îmi dați o dietă măcar pentru o săptămână cu meniuri care le-ar putea consuma pe timpul zilei. Dacă aveți și experiență ar fi perfect.
Nu vreau sfaturi gen nu cred sau să nu mănînce aia și aia. A încercat. Vreau o dietă. O dietă de o lună, două, chiar 3 care să ajungă la greutatea normală.
Vă rog să îmi spuneți care ar fi greutatea ei normală.
Aștept multe răspunsuri!
Numai bine!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Deeaa a răspuns:

Poate sa slabesca si prin acest regim:

• Luni
Pranz
• 100 g salata verde cu o lingurita suc de lamaie, una de ulei si cascaval ras
• 150 g salata de cruditati cu o lingura de ulei
• 50 g paine integrala
• 200 g ananas din conserva in suc natural

Cina
• pasat de legume cu cateva bucatele de paine prajita
• 100 g carne slaba la gratar
• 30 g paine integrala
• 200 g salata de fructe cu felii de ananas din compot si felii de grapefruit proaspat

Marti
Pranz
• 200 g peste la gratar cu 50 g orez fiert
• 100 g de salata verde cu o lingura de ulei de masline
• 200 g ananas

Cina
• doua oua fierte tari
• 200 g salata de cruditati
• 40 g paine integrala
• un grapefruit

Miercuri
Pranz
• 50 g orez fiert
• 150 g salata de cruditati
• 30 g paine integrala
• o felie de ananas din compot

Cina
• 150 g piept de pui la gratar
• 200 g legume la gratar cu o lingurita de ulei de masline
• 30 g paine integrala
• o felie de ananas

Joi
Pranz
• 50 g paste cu suc de rosii
• 100 g salata de cruditati cu o lingurita de ulei de masline
• 30 g paine integrala
• salata de fructe proaspete la discretie

Cina
• 100 g urda
• spanac fiert la discretie, cu o lingura de ulei si una de cascaval ras
• 30 g paine integrala
• o banana

Vineri
Pranz
• salata din 100 g cartofi fierti
• 50 g porumb fiert
• 150 g rosii si o lingurita de ulei
• 30 g paine integrala
• un grapefruit

Cina
• 150 g peste la gratar
• 200 g salata de varza cu o lingurita de ulei de masline
• 30 g paine integrala
• salata de fructe din grapefruit si portocale

Sambata
Pranz
• 100 g sunca afumata
• 200 g morcovi rasi cu o lingurita ulei de masline si suc de lamaie
• 30 g paine integrala
• o banana

Duminica
Repeta meniul unei zile din timpul saptamanii

Si mult sport! Bafta!
Funda?

4 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Pai acel medic nutritionist este mai in masura sa ii dea o dieta decat noi! ...ar fii bine sa il intrebi pe el (din nou )!
uite o dieta :
Aceasta consta intr-o limonada obtinuta din: 250 ml apa calda sau rece, sucul de la jumatate de lamaie, 2 linguri de sirop de artar natural (se gaseste la plafar) si un varf de lingurita de piper rosu cayenne.

Ideea consta in detoxificarea brutala a organismului: lamaia "dizolva" grasimile, siropul de artar iti confera energie, iar piperul cayenne "slabeste".

Vitaminele si mineralele in aceasta dieta sunt foarte putine si se recomnda suplimente alimentare.

Desi dieta ar trebui tinuta impreuna cu un regim usor cu fructe si legume, Beyonce a declarat la Oprah in emisiune ca ea a baut doar limonada timp de doua saptamani si a slabit 9 kilograme. Greu de crezut, totusi! Si total nesanatos!

Insa daca vrei sa incerci aceasta dieta si ai un organism sanatos, poti sa o combini cu o dieta de detoxifiere, astfel:

Dimineata: limonada respectiva si salata de fructe de sezon (nu mai mult de 250 de grame)

Gustare: limonada si o banana f mica

Pranz: limonada si o salata din legume cu suc de lamaie in loc de otet

Gustare: limonada si un morcov/ castravete

Cina: limonada, legume fierte si peste la gratar

Inainte de culcare: un pahar de limonada.

Dieta nu se tine mai mult de doua saptamani!

| DonCorleone a răspuns:

Daca are 11 ani dupa inaltime ar trebui sa aiba maxim 47-48 kg

| BiancaB_2401 a răspuns:

Buna:*Si eu in urma cu cativa ani incercam sa slabesc si eram obsedata de idee asta.Am lasat totul de la sine, am incercat sa mai reduc mancarea, dar nu sa ma infometez pentru ca acum un an am facut asta si am ajuns prin spitale! Incearca sa nu mananci dulciuri in exces si cat mai putine mese pe zi.Si seara eu faceam niste exercitii (abdomene, flotari, genoflexiuni) si fara sa-mi dau seama 2 saptamani am slabit 3 kg. Sper ca i-am fost de ajutor verisoarei tale! :*

| BiancaB_2401 a răspuns:

La un copil de 11 nu este indicata o dieta precisa.