| anonim_4396 a întrebat:

Vi se pare că am mâncat mult azi?
La scoala am mâncat o punga de niște stixuri chio.
Am venit acasă pe la 1 și am mâncat niste mușchi cu salata.
Ca desert am luat vreo 4 patratele de ciocolata ca am învățat azi.
Și acum, recent am mâncat mazăre fiarta cu sunca și sos laughing.

E ok? Având în vedere ca nu am mâncat după 6 eu zic ca e bine.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Nu putem spune noi daca e bine sau nu. La fiecare om metabolismul e diferit, ceea ce inseamna ca unii maninca foarte putin, iar altii trebuie sa manince foarte mult pentru a-si acoperi nevoile. Sotia mea se descurca si cu o cafea dimineata si un corn peste zi, si o masa seara, eu insa nu pot fara 3 mese, si ceva de rontait intre ele.
In primul rand, nu e bine ca ai saltat masa de dimineata. De acolo trebuia ca corpul sa isi extraga energia necesara pentru scoala si intreaga zi. Un proverb arab spune ca e bine ca masa de dimineata sa o maninci singur, cea de prinz sa o imparti cu prietenii, iar cea de seara sa o dai dusmanului tau. Si e un adevar aici.
Iar ca nu ai mincat dupa 6, zic si eu ca e bine. Eu insa nu as rezista fara sa maninc pana a doua zi happy.

| doctorandus a răspuns:

Aici nu e cabinet de dietetician sa stim noi daca e bine sau rau.

| anonim_4396 explică (pentru doctorandus):

rolling on the floor) frate, dati-vă cu părerea, eu nu am spus nicidecum ca vreau un răspuns clar și bine argumentat. Atunci când o sa precizez asta da, o sa ma aștept la răspunsuri bune și bine argumentate dar acum nu am cerut nimic

| Sn4k3 a răspuns:

E chiar destul de putin. Incepe sa-ti calculezi caloriile ca sa-ti fie mai usor, sa-ti dai tu seama singur cat mananci.

| Razvan1lol a răspuns:

Ah deloc. Sincer ai mancat foarte prost. Mai ales ca la scoala ai mancat "porcarii ". ideea e ca dimineata e cel mai bine sa mananci ceva consistent si relativ sanatos daca poti, chiar daca nu esti obisnuit/a sa mananci dimineata incearca, macar ceva de la o covrigarie ceva idk >big grin