| brokxy a întrebat:

Buna, voi cate ore dormiti pe noapte inainte sa mergeti la lucru/scoala/?
Eu as vrea sa dorm 6 inainte de lucru maine. Este ok 6 ore? Care doarme 8 hai sa vad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
17 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

6h e prea putin, 7 minim e indicat. 8h e bine si 9h e maxim. Peste nu e bine. Ma culc la 7:30 si ma scol la 3:30 maine.

| darrio2007 a răspuns:

Recomandat ar fi cam 8 ore. Depinde si de individ. Cunosc persoane cărora le trebuie doar 2-3 ore de somn si sunt mai fresh decat altul care doarme 8 ore.

| SilentRain a răspuns:

4-7 ore

| Furnicuta000 a răspuns:

Fiecare are nevoi diferite. Eu de ex ca sa ma simt odihnita am nevoie de 8-9 ore, daca dorm mai putin sau mai mult ma simt rau. Altii au nevoie de 7, 6 sau chiar 5 ore. Si somnul cel mai odihnitor este cel de la 11 la 12 noaptea, atunci se descarca cea mai multa melatonina cica.

| brokxy explică (pentru Furnicuta000):

Asta este adevarat stiu persoane care nu dorm decat 4 ore si nu sunt obosite

| Furnicuta000 a răspuns (pentru brokxy):

Eu daca as dormi cate 4 ore pe noapte o saptamana, la sfarsitul saptamanii as dormi 20 ore sa recuperez laughing

| FreddieM a răspuns:

Ma culc pe la ora 23-23:30 si ma trezesc la 4:30 de luni pana vineri, ocazional si sambata cand trebuie sa lucrez. Oricat as incerca, nu pot dormi mai mult. Plec de-acasa la 05:00 si ma intorc pe la 18:30. Mi-am obisnuit organismul atat de bine ca dupa ce vin de la job, trei zile pe saptamana mai fac si cate o cursa de 7-8 km si ma simt super.
Ca raspuns pentru tine, eu zic sa mananci cand ti-e foame, sa bei cand ti-e sete si sa dormi cat ai nevoie, deci daca dupa 6 ore de somn ti-ai recuperat energia si poti s-o iei de la capat, e perfect ok.

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

Păi eu dorm de pe la vreo 7-8 seara până la 4-5 dimineața și trăiesc încă

| brokxy explică (pentru AmFostOdataEuOBaba):

Cum poti dormii atat?;-; LOL

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns (pentru brokxy):

Cine a zis că dorm în continuu? Mă mai trezesc câte odată 5 sau 10 min, mă holbez la ceva, nu știu la ce, ce găsesc și back

| Tekashi69 a răspuns (pentru AmFostOdataEuOBaba):

Vreau și eu tips-uri. M-am angajat și am un program mai special, in sensul că lucrez 2 schimburi in genul "3 zile schimbul 1, 3 zile schimbul 3, 3 zile libere și de la capăt" și e nașpa pentru că în schimbul 1, mă trezesc la 4, deci nu dorm cine știe ce, doar vreo 3-4 ore, că na. Nu pot sa dorm de la 8 oricât aș vrea și neavând un program constant, gen numai schimbul 1, îi nașpa sa mă obișnuiesc. Help me, goddess :'(

| brokxy explică (pentru Tekashi69):

Ai incercat de la 10 la 3 noaptea? Cica zic doctorii ca atunci somnul este cel mai odihnitor si dupa 3 noaptea devine mai asa, nu e somn adanc este doar de forma dupa 3 rolling on the floor

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns (pentru Tekashi69):

Păi eu m-am obișnuit să dorm 2-3, mă trezesc și mă uit la ceas, mai citesc un meme sau ceva, trec 2-3 minute și mi se închid ochii și de vreo două ori pe noapte mă trezesc așa

| DarthNiger a răspuns:

De recomandat este sa dormi cel putin 8 ore pe zi, insa nu cred ca o sa te afecteze doar pentru ca ai 2 ore in plus sau in minus, mai ales daca dormi si dupa masa, noaptea e doar un pui de somn in acel caz.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu mă culc pe la 12 sau 2 dimineața, depinde cât de obosită sunt. Și de trezit mă trezesc pe la 10-11.

| brokxy explică:

(scuze am uitat sa pun semnul intrebarii)

?

| NiculaiMarianTraian a răspuns:

E ok daca dormi macar 6-7 ore