| Rebbbeca a întrebat:

Buna voua! Am mestecat doua gume in acelasi timp si din greseala le-am inghitit. Ce se poate intampla? Se pot lipi de stomac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

De murit, sigur nu ai sa mori. Nu e prea OK ce ai facut, dar nici prea grav. Poate doar te va durea un pic burtica, si atit, insa nu trebuie sa te sperii.

| lpavel a răspuns:

Nu se intampla nimic! Stai linistita! big grin

| pietrean a răspuns:

Sucul gastric, dizolva guma de mestecat.
Ar fi indicat, sa nu folosesti multa guma de mestecat, adica sa tot mesteci non stop.Are multi indulcitori sintetici, E-uri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Nu ti se intampla nimic, stai linistit/a!
Data viitoare insa, fi mai atenta ce faci.
Te pup!

| KateMiddleton a răspuns:

Guma de mestecat este un produs ce contine o baza de guma, aditivi alimentari, precum sorbitolul, xilitol, manitol, arome naturale si artificiale, precum uleiul de cocos hidrogenat, lecitina de soia sau coloranti.

Daca îndulcitorii artificiali sau aromele naturale se digera rapid, fiind eliminate de organism, nu acelasi lucru se întâmpla cu baza de guma, scrie BBC, citat de Mediafax.

În trecut, producatorii foloseau pentru fabricarea gumei seva copacilor sapodilla, ce se gasesc în America Centrala si Caraibe. Astazi, însa, cel mai des se folosesc polimerii sintetici. În Statele Unite, este permisa utilizarea a numeroase substante, printre care si cauciucul sintetic.

Specialistii sustin însa ca guma nu ramâne în stomac cu anii si nici nu se depune în jurul inimii. În cazul în care este înghitita o cantitate mica de guma, aceasta este eliminata în mod natural de organism.
Asta e, am gasit pe site-ul BBC si am tradus. Funda?

Singura modalitate prin care guma ar putea sta mai mult timp în stomac este sa fie ingerata o cantitate mai mare. Asa cum s-a întâmplat în cazul unui copil de patru ani din SUA, care suferea de doi ani de constipatie, iar parintii i-au oferit des guma de mestecat pentru a-l motiva sa mearga la toaleta.

Copilul consuma între cinci si sapte gume de mestecat pe zi si le înghitea de fiecare data în loc sa le arunce. Dupa ce medicii au descoperit ca niciun tratament nu functiona, el a fost supus unei interventii chirurgicale, fiind gasita o cantitate mare de guma.

| cobra15 a răspuns:

Nu,astea sunt aberatii, nici guma de mestecat si nici alte lucruri nu se pot lipi de stomac sau de intestine, stai linistita ca nu se poate intampla absolut nimic, gumele vor fi eliminate din sistem. funda?

| Alinutza200 a răspuns:

Nu stiu daca se lipesc de stomac dar eu am mai inghitit in ore guma ca sa nu fiu prinsa si uitema nu ma patit nimic dar nu prea este indicat sa o inchiti

| XxJustMeeXxXD a răspuns:

laughing) Lol! de cate ori nu am facut asta si sunt tot in viata laughing doar atat iti zic:Nu mai face chestia asta...prima oara(ca acum) se numeste greseala neinovata, a doua oara.laughing) cred ca ti-ai dat seama

| Crewlien a răspuns:

Nu se poate pentru ca acidul gastric topeste guma

| TralalaxD a răspuns:

Sincer, eu nu cred asta. Cate gume am înghițit eu și nu am pățit nimic. laughing)
Poti sa stai liniștită ca nu o sa pățești nimic.

| Danaa64 a răspuns:

Hei, stai liniştită. nu se întâmplă nimic! Şi eu am păţit asta de o groazăăă de ori laughing şi nu am păţit nimic. şi nu, nu se lipeşte de stomac.
Pup. :******

| Ledprofi a răspuns:

Nu se lipeste de stomac. Stai linistita, in max 12 ore scapi de ele.