| anabla12 a întrebat:

Bună, vreau sa aflu asta urgent, de câteva zile cam o saptamana trebuie sa stau cu burta încordată ca dacă stau cu burta normala simt ca e prea plina, umflata zici ca am ceva în ea. Nici nu prea am făcut treaba mare, foarte puțin și tare. Azi am făcut tot tare și pe la sfârșit moale dar puțin, parca as vrea sa fac mai mult dar nu pot, e posibil sa fie ceva la digestie sau sa am constipație (am 15 ani)? Si când mănânc și înghit mancare ma doare în piept capul pieptului, am fost la spital acum 2 săptămâni și ceva și după ce am venit era tot normal dar ed câteva zile asa ma simt, mama nu vrea sa ma ducă iar la analize, la analize mi-a ieșit ca am calciu scăzut. Am luat niște pastile și acum fac pauză dar înainte sa merg la spital ma simțeam cu burta mai balonata, plina.

Ajutați-mă va rog.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Imbalonarea si durerea din capul peiptului sunt de la mult prea multa mancare, fiindca incarca atat de mult stomacul ca nu se mai inchide supapa din gat si atunci ai reflux, dureri in piept si chiar imbalonari sau dureri de burta.
Esti fetita si ar trebui sa mananci mult mai putin, ca nu-i nici sanatos si nici frumos sa te indopi atat de mult.
Pentru atat lucru nu ai nevoie de analize, doar sa intelegi ca mananci prea mult si de aici toate problemele astea, nesanatoase.

| anabla12 explică (pentru Violleta2022):

Mulțumesc pentru răspuns, cautasem pe net și ma panicasem dacă am ceva la stomac, gastrita când am fost la spital și mi au făcut ecografie au zis ca e totul bine

| anabla12 explică (pentru Violleta2022):

De acum mănânc doar de 2 ori pe zi și mai puțin dar tit asa ma simt, parca partea stânga este încolonați cred ca e ceva la stomac când ma ridic și vreau sa merg simt cum ar veni ca stomacul e fain chiar dacă nu am mâncat e posibil sa fie din cauz stomacului ceva la colon?

| Violleta2022 a răspuns (pentru anabla12):

Nu are importanta ca mananci doar 2 mese pe zi, daca mannaci foarte mult, ca mancarea iti umple stomacul pana la refuz si iti da acele dureri in piept si imbalonare.
Foloseste numai farfurii mici si mananca putin, dar 3 mese pe zi.

Evita alimentele care imbaloneaza si produc gaze, eliminandu-le din alimentatia ta, acestea sunt: cartofii, varza, mazarea, fasolea boabe, sucurile, apa gazoasa, berea.

5 răspunsuri:
| ValentinMihai78 a răspuns:

Poftim? Mama refuză să vă ducă la doctor?
Există telefonul copilului, sunați de urgență acolo și cereți ajutorul sau chiar direct la 112. Dacă sunați la 112 vă spuneți atât vârsta, problema medicală, dar mai ales faptul că mama dumneavoastră refuză să vă ducă la doctor și de o săptămână vă este rău!

| anabla12 explică (pentru ValentinMihai78):

Faza este ca am fost la spitalul municipal și mi au făcut analize dar acum ma simt iar ciudat și eu vreau sa merg la un cabinet privat pentru a-mi face iarăși analizele deoarece la spital nu mi au făcut mare lucru, la cabinet privat e mai bun da mama nu vrea