| gfhjfjfs a întrebat:

Vreau sa donez sange zilele astea, dar inca nu am 18 ani (am 17 ani si 5 luni). Am citit pe undeva ca as putea dona, daca sunt insotita de un tutore. Este adevarat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, nu poti, fiindca aceasta varianta este rezervata situatiilor extreme (cand nu se gaseste in nici un alt fel sange de o anumita grupa). Iar acum nu este nici o urgenta, lumea s-a mobilizat si este absolut suficient sange in depozitele din Bucuresti.
Dar tine minte avantul pe care il ai acum si dupa ce implinesti 18 ani, doneaza regulat sange. sa stii ca situatia era mult mult mai disperata joi sau miercuri. Cu siguranta atunci au murit oameni si fiindca nu aveau suficient sange. Totusi, atunci, cand era mult mai important si mai necesar, nu te gandeai sa donezi. Acum ca ai aflat cat de necesar e sangele, pastreaza-ti fortele pentru cand vei fi major si ceilalti vor uita lectia de azi. Azi, sub impulsul emotiei momentului, oamenii se imbulzesc sa doneze sange, desi nu mai este nevoie. Unii, ca tine, uita ca mai binele este dusmanul binelui, vor sa doneze cu forta desi nu indeplinesc criteriile si asa-zisul lor sacrificiu este inutil. Cu ocazia asta cresc inutil aglomeratia si stresul al centrul de donare. peste 6 luni, cat toata drama asta se va fi terminat, vor fi zeci de oameni, care sunt si ei fiul cuiva, fratele cuiva, prietenul cuiva, care vor muri fiindca nimeni nu va fi dornic sa doneze sange pentru ei, desi spitalele vor implora donarea (asa cum faceau nu mai tarziu de saptamana trecuta).

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu este adevarat. Nu poti dona sange daca nu ai peste 18 ani

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Trebuie să ai MINIM 18 ani :)
În acest caz, NU se discută de "acordul părinţilor" ( deci, nu contează că eşti însoţită de un părinte/tutore )!

Vezi alte detalii la linkul :
http://lege5.ro/......n-07072007

http://www.pentruviata.com/cum.html

doneazasange.ro/

http://www.imparte.ro/......e-128.html

Toate cele bune!