| Danielaapp a întrebat:

Buna. Vreau să fac un test Papanicolau, fiind prima data când îl fac, nu știu anumite detalii. Ceea ce mă interesează ete dacă înainte de test trebuie făcuta și o consultație/control sau este doar testul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

Daca nu doresti sa mergi inainte la control, nu trebuie facut.Doar daca iese ceva in urma testului, atunci va trebui sa mergi la ginecolog.

Mergi direct la un laborator si programeaza-te.Multe laboratoare primesc si fara programari im timpul diminetii.Intrebi si te lamuresc ei ce orar au.
Acolo spui ca vrei sa faci un Babes-Papanicolau.Ti se va face recoltarea si ti se va comunica cand sunt gata rezultatele.
Atentie! Inaintea testului NU trebuie sa intretii contact sexual (protejat sau neprotejat, nu are relevanta), NU trebuie sa faci spalaturi vaginale, igiena facandu-se doar extern si NU trebuie sa introduci tampoane, ovule sau alte obiecte in vagin.Toate acestea cel putin 24h inainte.