| Maria_Issa_1989 a întrebat:

am cateva nelamuriri in privinta unui aparat dentar. Am dintii din fata usor orientati in interior si as dori sa stiu daca un aparat dentar mi i-ar orienta cat de cat spre exterior sau macar i-ar face drepti. Am si un dintisor crescut cam stramb si mai mult pentru el mi-as pune aparat, dar intrebarea mea este daca se vor indrepta toti in linie sau aparatul va orienta si dintele stramb spre interior dupa ceilalti dinti? Deasemenea vreau sa optez pentru un aparat dentar mobil, pentru ca celelalte sunt destul de costisitoare. Astept raspuns de la cineva din domeniu sau cineva care a purtat aparat, multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
Abh
| Abh a răspuns:

Aparatele dentare mobile nu se pun peste varsta de 12 ani.Medicul ortodont decide ce fel de aparat ai nevoie si in functie de cat de strambi sunt dintii.