| CristinaSNC a întrebat:

Vreau sa imi pun un aparat dentar insa doar pe partea de sus. Deci se poate pune aparatul doar pe o anumita parte? A mai avut cineva aparat dentar doar sus fara partea de jos?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Aparatul dentar nu ti-l pui singura. Mergi la stomatolog, pentru ca el stie cel mai bine daca si de care aparat dentar ai nevoie.
Daca numai dintii de sus trebuie indreptati, n-o sa-ti puna aparat la cei de jos, normal.

| CristinaSNC explică (pentru ardnaxur1961):

Stiu ca mi-l pune medicul si acela nu e medic stomatolog, este un ortodont mai precis happy, poate m-am exprimat eu gresit scuze. Sunt destul de bine informata in privinta a ce presupune punerea si purtarea unui astfel de aparat doar ca nu stiam exact daca se poate pune doar pe dintii de sus pentru ca eu asa as prefera happy

| Adry05 a răspuns:

Da, poti in functie de nevoie.

| PeFuga a răspuns:

Buna!
Desigur, se poate pune aparat pe o singura arcada, insa aspectul acesta este bine sa il discuti cu ortodontul. Presupun ca doresti tratament cu aparat fix din considerente estetice, insa e posibil ca in urma consultatiei medicul sa constate si anomalii de muscatura pe care tu nu le sesizezi si care se corecteaza cu aparat pe ambele arcade.
Oricum, chiar daca va trebui sa il porti si sus si jos, de obicei nu se aplica ambele aparate odata, ci la distanta de cateva luni.
Mult succes!

| CristinaSNC explică (pentru PeFuga):

Stiu ca e indicat sa iti pui pe ambele arcade. Ideea e ca eu jos am la doi dinti retractie gingivala si mai intai trebuie sa fac o "operatie" plus ca am mare sensibilitate la cei de jos si ma cam sperie ideea de a le pune aparat.

| CristiHLB a răspuns:

Am avut eu aparat dentar pe ambele parti dar crede-ma ca nu e bine sa iti pui pe o parte.In momentul in care iti pui doar sus se indreapta cei de sus dar cei de jos ti se stramba.A avut un prieten de-al meu pe partea de sus dar pana la urma si-a pus si pe partea de jos.Parerea mea e sa iti pui pe abele dar cum vrei tu...
Vreau funda☺

| CristinaSNC explică (pentru CristiHLB):

Am auzit de treaba asta ca dintii au "memorie" si ca se deplaseaza unii dupa altii. De asta dupa apratul dentar timp de aproximativ 8 luni se poarta noaptea acea gutiera. Ideea e ca eu jos ii am perfect drepti si nu as vrea totusi sa pun si jos.

| Nicolpisicuta a răspuns:

Da,poți să ai aparat doar pe o parte, o să arate foarte fain! E ceva normal :-)