| Lola200228 a întrebat:

Vreau sa imi răspundă doar cei care au trecut prin asta.
De cateva zile am impresia ca imi tremura mâinile, simțeam in piciorul drept si in mana stanga un fel de amorțeală adică inceput de amorțeală și imi simțeam piciorul, capul si mana moale. Am avut si am inca atacuri de panica, cand ma doare sau e ceva neinregula cu mine imediat am impresia ca am ceva grav. Toate astea o fi pentru ca m-am panicat sâmbătă? Sâmbătă m-am panicat cand mi-am văzut tensiunea mica...
Am 16 ani.
Azi am avut sport si am alergat cam mult si cand am ajuns in clasa au început să imi tremure mâinile. De la ce oare? Voi ati pățit? Sa fie de la anxietate sau am ceva boala?
Va rog sa raspunda cat mai multi. Dau funda.
E grav?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cred ca-ti creezi singura crize de panica si anxietate!
Incearca sa fii mai rationala si sa nu te mai sperii din atata lucru.
Daca tensiunea ta este sub 8 (sau 80 pe unele aparate), atunci sa intrii in panica, ca atunci lesini, dar daca este peste 8, nu-i nici o problema, bei o cafea sau manaci o ciocolata si creste.
Daca tensiunea este ridicata, peste 18 (180 pe unele aparate) in cazul tau, iarasi este pericol, dar pana atunci, nu ai de ce sa te panichezi, pentru ca esti un copil sanatos.
Fa mai mult sport, ca sa nu mai ai probleme cu fluctuatiile de tensiune si starile anxioase.
Culca-te devreme si odihneste-ti creierul, ca hormonii fericirii sa se poate produce. Serotonina si melatonina se produc numai acnd dormim si numai intre orele 10 si 2 noaptea. Daca te cucli foarte tarziu, pierzi masiv din acesti hormoni si asa apar carente, care in timp iti dau stari de panica, anxietate, boli mentale samd.
Manaca sanatos, fa sport si culca-te devreme, ca sa fii sanatoasa si fericita.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Suna mai mult a sedentarism si alimentatie proasta.

| NGheorghe a răspuns:

Întâi fortifică-ți mușchii abminali și apoi poți să te apuci de alergări. Capisci?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu iti dai panica singura... faci efort si dupa aia te sperii ca pisica de castravete. Daca mai esti si putin subnutrita, e clar... Daca nu stii ce-s alea atacuri de panica, mai bine nu le mentiona. La 16 ani nu ai de unde sa ai depresii si atacuri de panica. Poate in cazuri speciale. Mai bine roaga-te sa nu afli vreodata ce-s alea atacuri de panica si nici depresie. Vezi ca esti cam ipohondra si curiozitatea te impinge peste deal. Ce-i grav e ca te gandesti prea mult la ce nu trebuie, ai vazut prea multe pecinternet tu se pare. Ia si vezi ca ai parinti si mai exista si doctori specialisti. Ia-ti parintii de manuta si insirat la doctor cu tine sa-ti scoata fanteziilexastea din cap ca altfel o sa fie in realitate rau de tine, nu numai in capul tau. Vezi ca efectul placebo functioneaza bidirectional.

| Savina23 a răspuns:

Buna! Poate fi de la lipsa de calciu, de magneziu acel tremurat, si eu am patit, e tare urâtă starea.In acel moment te calmezi singur, nu ti se intampla nimic. Evita energizantele, cafeaua, sucurile acidulate, ciocolata neagra pentru ca acestea te agita f mult. Odihneste te ziua, 20min nu neaparat sa dormi, doar sa stai in pat.

| NathanAl a răspuns:

Nu, nu ai nimic, stai linistita happy

| MadalinMihaescu a răspuns:

Din cauza atacului de panica asa se intampla, incearca sa te calmezi, sa bei niste ceai cald fara zahar. Dar totusi eu ti am dat doar un sfat. Ar trebui insa sa mergi la un medic.