| SilentRain a întrebat:

Salut, sunt curioasă dacă a mai pățit cineva așa.
Aseară m-am trezit pe la 3:30, aveam mana amorțita și nu imi puteam misca deloc degetele la mana, am mai stai 20 de minute încercând să îmi dezamortesc mana,pe urmă a trecut senzația de amorțeală dar totusi nu imi puteam misca degetele de la mana,nu le mai simțeam, tot am incercat sa le mișc dar nu reușeam într-un final m-am pus înapoi la somn.
Acuma îmi simt mana mai slabă, adică imi pot misca degetele dar parca ar fi așa moale si fara vlaga, iar mana stanga nu are absolut nimic.
Oare ce ar putea fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
18 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Um...cata curiozitatea 'di mare', no, pai e normal.Inchipuieti ca daca te asezi ca animaluta pe manuta laughing normal ca te doare.O patesc des, mai ales cand mai fur cate un pui de somn la munca(lucrez la paza)sa vezi acolo pozitii ciudate, incomode, si deloc pentru somnic laughing dormi o ora, pardon, te chinui sa atipesti o ora.Cand te scolo frumusel,ba esti murdar,ba te doare capu, gatu, sau mai stiu eu ce, barem manutele, numai zic laughing in timp iti dezvolti un skill de nu mai te doare nimic laughing si dormi.Se intampla, eu de oicei cand imi amorteste mana, o scot de sub mine, sau cand simt ca e amortita o bag 1 2 minute sub pulpa piciorului si isi revine.

| Drimmero a răspuns:

Am patit la d-astea cu sutele, nu te speria, ai dormit pe mana si sangele nu a circulat cum trebuie, pana maine isi revine. Am patit la fel sa am mana bleaga si sa ma intepe, ridicasem cu cealalta mana si o miscam usor ca sa pun sangele in miscare, isi revenea dupa cateva secunde dar tot era armortita, pana ma trezeam isi revenea. Mai nasol e cand se incordeaza gamba in somn si iti da un junghi d-ala de cateva secunde de nu mai poti, sau la coapsa.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Fix cum zice trefla. Am mai patit si eu de-astea, nu e bai.

| Catrice a răspuns:

Nici sa dormi nu știihee hee

| SilentRain explică (pentru Catrice):

Dacă ar exista un ghid pentu așa ceva lași citi cu drag, eh lasa măcar la clătite ma pricepbig grin

| Catrice a răspuns (pentru SilentRain):

Cică existahee hee nu merge, dacă nu știi să faci ciorbita și sarmale, nu ești bună de măritat.

| SilentRain explică (pentru Catrice):

FoodaPanda nu iti convine?winking

| Catrice a răspuns (pentru SilentRain):

N-am d-astea în oraș deeeecihee hee

| SilentRain explică (pentru Catrice):

Offff,o sa ma angajez la FoodaPanda pentru tine

| Catrice a răspuns (pentru SilentRain):

Vezi sa lucrezi cu moderație, că daca lipsești prea mult nu e bine.

| SilentRain explică (pentru Catrice):

Odododo, te doare sufletul de mine

| Catrice a răspuns (pentru SilentRain):

Da fix... daca dai coltu'de la epuizarea, cine mai aduce bani in casa?

| Dismally a răspuns:

Ai dormit pe ea, nu ai de ce sa-ti faci griji. Daca o aveai amortita de cateva luni putea fi altceva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Şi eu am păţit de multe ori să-mi ţin mâna sub cap în timpul somnului şi să mă trezesc cu ea foarte amorţită. Simt nişte furnicături în ea şi o simt ca şi cum ar fi umflată. Uneori de abia îşi revine, dar la mine după câteva minute nu mai simt slăbiciunea aia.

| troleibuz a răspuns:

Intre orele 3-4 corpul nostru se trezeste. Este ora la care de obicei mor oamenii in somn. Era mana stanga?

| Jus7t a răspuns:

Am pățit ceva asemănător, adică am dormit pe mâna ori am stat pe ea o perioadă și apoi a fost exact ca în cazul tău.
Însă diferența e că la mine a durat puțin până să își revină la normal, câteva minute (2, 3, pe acolo).
Iar apoi nu am avut probleme cu ea când voiam să o mișc, și-a revenit complet, a dispărut orice urmă de slăbiciune.

Pot să existe mai multe cauze, care se pot trata ușor dacă e de tratat ceva (o deficiență de vitamine de exemplu) sau mai greu, dar nu cred că e cazul la tine.
Pe un site medical am citit că există vreo 23 de posibile cauze, nu totul trebuie să fie neapărat de la faptul că ai dormit pe ea (dacă ai dormit pe ea, că n-ai precizat).
Eu nu îți zic nici să stai liniștită și nici să te duci la medic, decizia e a ta.
Dar să presupunem că ai ceva ce se poate trata ușor și în timp agrava, ar fi inteligent să te duci dacă ai posibilitatea.
Dacă nu ai nimic nu e mare chestie, ai făcut o plimbare...ai luat corona și stai 14 zile în izolare.

Când e indicat să mergi la medic :

Începe brusc, mai ales dacă este însoțită de slăbiciune sau paralizie, confuzie, dificultăți de vorbire, amețeli sau dureri de cap bruște, severe.
Începe sau se înrăutățește treptat și persistă
Se răspândește în alte părți ale corpului
Afectează ambele părți ale corpului
Vine si pleaca
Pare legat de anumite sarcini sau activități, în special mișcări repetitive
Afectează doar o parte a mâinii tale, cum ar fi un deget

Așa zic băieții de aici
https://www.mayoclinic.org/......m-20050842

| Catalin77945 a răspuns:

Ai dormit pe mana prea mult, s-a cam redus circulatia dar e ok, isi revine

| treflaa a răspuns:

Ai dormit pe mana probabil si nu a mai circulat sangele bine