| alexutza7791 a întrebat:

Vreau sa-mi dau o gaura in ureche am incercat cu acul dar ma doare tare de tot si nu stiu ce sa pun ca sa-mi amorteasca urechea voi ce-mi sugerati? Aprooo nu vreau sa mi-o faca un specialist vreau sa mi-o fac eu
Cel mai bun raspuns primeste funda :*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Smiling a răspuns:

Desi nu e prea bine ca ti-o faci tu ai putea sa faci asa: 1.Iei un ac si il dezinfectezi(cu spirt), normal, acul trebuie sa fie nou! 2.in spatele urechii sa pui o lamaie(jumatate dintr-o lamaie, si sa fie pozitionata astfel incat miezul sa fie catre ureche, ca sa poti, atunci cand introduci acul sa intre in lamaie)..Nu stiu exact de ce trebuie si faza cu lamaia dar eu peste tot pe unde am citit asa se spunea ca e bine sa iti faci, cu ajutorul unei lamai big grin..Bafta!winkingDupa ce reusesti(daca reusesti)sa iti faci gaura, ar fi bine sa iti cumperi un cercel medicinal. Unul e in jur de 20 de lei.Sa il porti cam o luna, si dupa aceea, daca nu te-ai infectat(in cazul in care nu ti-ai luat cercel) poti sa porti ce vrei tu!winking..Bafta,sper ca am ajutat!winking

| alexutza7791 explică (pentru Smiling):

Mersi...am incercat ce mi-ai zis dar a pus lamaie si in fata si in spate. mai bine zis coaja...nici nu am simtit cand a intrat si cand a iesit. mersi mult :*

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E periculos să îţi faci tu, pentru că se poate infecta şi poţi avea alte probleme. Mai bine dai 15-20 de lei unui specialist.

| Ioana300 a răspuns:

Nu e bine sa iti dai singura pentru ca am inteles ca poti atinge ceva important pe acolo si este foartepericulos. Sfatul meu este sa nu incerci...

| xBianca333x a răspuns:

Pentru sanatatea ta, nu iti mai face singura, apar infectiile si toate alea, du-te si tu la o de asta speciala si iti face cu pistolul, si nici nu o sa te doara!;>

| maria1232 a răspuns:

Am prietene care si-au gaura in ureche cu acul si au pus spirt. Ai grija sa nu se infecteze.

| Oprea_Andreea_1990 a răspuns:

Buna! Iti poti pune sare dar o sa te usture sau poti pune spirt. Sper ca te-am ajutat

| Oprea_Andreea_1990 a răspuns:

Buna! Puneti sare sau spirt in adevarat o sa te usture