| Daiana90 a întrebat:

Vreau sa schimb ceva in viata mea si cred ca cel mai bine ar fi dieta, pentru ca pana acum( si in momentul de fata) mananc aceleasi lucruri din lipsa de idei, aproape zilnic, nu mananc nici macar un fruct pe saptamana si cand mananc un mar il mananc cu scarba, imi vine sa il scuip.Asa sunt de cand ma stiu, dar tocmai am realizat ca nu e prea bine, de fapt nu e deloc bine.Incontinu sunt molesita, fara energie, fara vlaga si am nisip la rinichi, am avut si sinuzita(cred ca mai am), ma doare capul ingrozitor de tare si am fost si la doctor si mi-au spus ca ma doare pentru ca nu ies afara.Nici miscare nu fac(precizez ca nu sunt grasa deloc laughing chiar daca mananc numai ce-mi place si mananc pana simt ca nu mai pot, manac aproape o paine pe zi), diabet nu am ca dulce nu mananc si mi-am facut analizele dar in schimb am lipsa de calciu.Va rog, spuneti-mi in principal cum sa fac cu mancarea, spuneti-mi ce mancati voi pe parcursul unei zile, chiar 2.Va rog, chiar am nevoie de ajutor.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Pai calciu+magneziu pentru lipsa de calciu si ceva mai multe lactate. Nu ai scuze pentru dieta saraca, gasesti varietate indiferent de buget. Nu mai zic de surse de inspiratie, cu atatea informatii pe internet, tot felul de retete, important e sa pastrezi mintea deschisa la nou. Si de miscare ai nevoie, dupa ce te obisnuiesti incepe sa-ti si placa. Incearca si spirulina, uneori ajuta. Si mai conteaza somnul de noapte, macar o saptamana dormi cat ai nevoie si culca-te devreme, iar dimineata iesi un pic la aer sa te dezmortesti.

| cosima11 a răspuns:

Buna si tie. pai, daca spui ca ti`e greata de mar. incearca sa il combini cu ceva, de exemplu cu biscuite. e super bun.nici eu nu pot manca mere ca ma doare stomacu` de la ele dar daca le combin cu biscuite ii ok.la fel poti face si cu banana.si incearca sa mananci nectarine, portocale si pere, mai ales acum pe timp de vara.sunt si usoare si probabil pot prelungi timpul dintre mese. cat despre ce mancare.thinking
dimineata o cana de lapte ori simplu ori cu cacao, si o felie de paine prajita.la amiaz putina supa si felul 2 iar seara ceva usor ca sa nu`i dai de lucru prea mult stomacelului.si sa nu uitam de fructe.incearca sa mananci cat mai multe.incearca cate un fruct pe zi de exemplu. strugure, mar, nectarina, portocala, rodie, cirese, capsuni.mai ales ca acum vine vara... a grija de tine si organismul tau, ca acum nu se vad reactiile, poate cu cat vei inainta in varsta cu atata vei pune mai usor pe tine. spor la mancat fructehee hee
:*