| jennifer_1614 a întrebat:

Buna!Vreau sa stiu cat de repede aflu rezultatele analizei chlamydia si ce implica aceasta analiza.Multumesc !

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| 23partyboy a răspuns:

Se poate transmite prin contact oral dar rar, e ft putin probabil sa se transmita din saliva part la vagina partenerei, asta ar insemna sa aiba chlamydii in saliva(iarasi un lucru ft rar) cu toate acestea exista si aceasta probabilitate

4 răspunsuri:
| 23partyboy a răspuns:

Depinde de laborator, de volumul de lucru pe care il ai(probabil in cateva ore, si cu siguranta mai putin de 1 zi),diagnosticul e simplu,se recolteaza urina/secretii vaginale/uretrale etc si se examaneaza cu microscopul optic. exista si alte teste (giemsa, pcr) instante, insa noi cel putin(la stat) folosim ala cu microscopul

| jennifer_1614 explică:

Multumesc mai am totusi o intrebare, stiu ca se ia si prin sex oral, intrebare este daca se poate lua de la femeie la barbat(el sa-i faca ei)

| 23partyboy a răspuns (pentru jennifer_1614):

Se poate transmite prin contact oral dar rar, e ft putin probabil sa se transmita din saliva part la vagina partenerei, asta ar insemna sa aiba chlamydii in saliva(iarasi un lucru ft rar) cu toate acestea exista si aceasta probabilitate

| iionutuu a răspuns:

Http://adf.ly/6INmD ia vezi aici in ce consta si dureaza cam 2 saptamani asa stiam