| claudia_4729 a întrebat:

Buna vreau sa stiu si eu cum pot trata rana pe uter fara operatii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Intai poti face tratament antiiinfectios si antiinflamator, cu repetarea examinarii dupa 14-21 de zile. daca rana nu s-a vindecat, trebuie facuta biopsie si, in functie de rezultatul acesteia, trebuie neaparat sa faci fie cauterizare, fie operatie. trebuie sa stii ca rana pe col este o leziune precanceroasa care poate evolua repede spre cancer de col uterin. Inportant este sa o tratezi cat mai repede, asa incat tratamentul sa fie cat mai restrans si, mai ales, sa nu apuce sa devina cancer, fiindca atunci va trebui sa faci chimioterapie, radioterapie si chiar si asa e putin probabil sa te vindeci.

| danutza_2917 a răspuns:

Eu folosesc produse naturale periodic si nu mai am astfel de probleme, faceam candida foarte des, am avut si o rana cauterizata, dar a doua oara cand mi-a aparut am incercat aceasta cura cu produse naturale, pentru ca prima data a fost foarte dureroasa atat interventia cat si vindecarea a doua rana s-a vindecat fara nici un fel de interventie la doctor. Ideal ar fi sa-ti faci o lama sa vezi daca exista o infectie si ce fel de infectie. Ma poti contacta pe id dpocaznoi@yahoo.com si iti pot spune ce sa faci sa scapi de rana.
Sanatate!

| GrEeNHeArT a răspuns:

Sunt niste medicamente pentru. asta dar mai bine consulti un medic car esa ti le dea.