| mona07 a întrebat:

Buna, vreau sa va cer sfatul in legatura cu ceva. E o problema ciudata, dar sper sa imi oferiti un sfat. In primul rand sunt clasa a 9-a la liceu pe profil stiintele naturii si as vrea sa ma transfer la stiintele sociale. Acum cat sunt in vacanta (locuiesc la tara, apropo) si nu am avut cu cine iesi sa ma recreez, nu ca as fi singura dar nu am subiecte comune cu ceilalti copii din sat deoarece nu apreciaza scoala sau lucruri importante. In oras, la liceu am foarte multi prieteni si spun acest lucru ca sa nu credeti ca sunt timida in subiectul care urmeaza. In primul rand multe persoane apropiate din familie imi spun ca sunt nebuna sau nu sunt normala, de exemplu o verisoara mi-a spus ca sunt foarte enervanta sau tata mi-a spus ca nu stiu ce vorbes cand imi exprim opinia despre haine, anumite lucruri sau despre ce vreau sa fac in viata si asta ma deruteaza. In alta ordine de cuvinte am un caracter distractiv, imi place sa imi traiesc viata si chiar imi place actiunea iar mama spune despre asta ca nu e prea normal. Adesea ma mai gandesc si la diferite scenarii despre ce s-ar putea sa mi se intampla in viitor si diverse lucruri care imi fac si bine dar si rau. Si mai este ceva, zic multe lucruri in fata insa nu sunt lucruri importante ci chesti banale de ex. stateam cu sora mea si cu o verisoara in camera si erau amandoua pe telefoane si am zis o chestie gen,, ce liniste e" si au inceput sa rada si sa imi spuna ca am o problama la cap si am inceput sa rad si au pus mai rau accent dar erau foarte serioase. Ma gandesc ca poate o problema ca vad partea buna a lucrurilor sau ca vad ca nu o orice tragedie e un sfarsit. De ex daca moare o persoana din familie ar trebui sa fiu trista toata viata? Va rog sa ma ajutati, sa imi spuneti daca chiar am o problema!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CORGE20 a răspuns:

Buna!
Din punctul meu de vedere, nu este nimic in neregula cu tine. Fiecare persoana este diferita si percepe lumea ce o inconjoara in mod propriu, motiv pentru care nu ne putem intelege/nu putem avea pareri comune cu toti ceilalti. Probabil ca tu esti tipul de persoana optimista si s-a nimerit sa fii inconjurata in principal de persoane mult prea serioase/pesimiste. Asta nu trebuie sa te descurajeze. O persoana optimista considera ca o tragedie nu e un sfarsit, adica, asa cum ai spus si tu, ca moartea cuiva nu inseamna ca nimic nu mai are rost, pe cand o persoana pesimista/negativista considera ca o data cu un eveniment negativ petrecut totul se inrautateste. Totul depinde de viziunea fiecaruia. Eu cred ca nu e nimic in neregula in a fi optimista si a alege sa vezi mai mult partea buna a lucrurilor, dar totodata iti recomand sa incerci sa fii macar 50% si REALISTA. Asta te va ajuta mult!winking

| mona07 explică (pentru CORGE20):

Din ce punct de vedere realista?

| CORGE20 a răspuns (pentru mona07):

In sensul ca, desi e ff bine ca ai o gandire optimista si alegi adesea sa vezi partea buna a lucrurilor, trebuie sa le treci si prin filtrul realitatii, fara a iti indeparta, insa, doza de optimism. Adica exista persoane extrem de optimiste care au, insa, tendinta de a nega realitatea( sau partea ei negativa), incercand sa creeze o imagine cum ca totul e perfect. Este important sa gandesti pozitiv si sa fii optimista, dar sa accepti, totodata, intr-un mod realist, ceea ce se intampla in jurul tau.