| KeporLove a întrebat:

Saut. Am o problema "sentimentala" si va spun foarte sincer nu vreau batai de joc sau jigniri! Va rog cei care credeti ca este "amuzanta" aceasta problmea trimitetimi toate jignirile si comentariile banale pe Mesaj privat. Nu am nevoie decat de un sfat sincer si serios!

Totul a inceput cand prin liceu am vazut o fata. nu mam bagat eu in seama pentru ca sunt o persoana timida si mai profunda nu ma las inpresionat asa usor! Dar cand am vazut-o din nou in acest an pot zice ca m-am schimbat doar pentru a o inpresiona aceasta fata. Multi dintre voi care vor citi aceasta problema vor zice o e copil, o e obsedat. sau mute alte comentari banale.

Nu! Sunt un baiat de 16 ani care s-a "indragostit". de cand a inceput anul scolar nu cred ca au trecut mai mult de 10 minute din care 2 sa ma gandesc la ea jur!
De cateva zile m-am interesat de aceasta fata foarte draguta si foarte frumoasa de care m-am indragostit am aflat lucruri interesante dar si care mi-au pus un semn de intrebare. nu mam aventurat eu prea tare sa ma fac remarcat prin gesturi si "fite". mam mentinut totul sub control dar mi l-am pierdut azi cand am discutat cu ea.

A fost un var la mine astazi (o cunoaste) eu am asat Y! M deschus si m-am dus sa imi termin bicicleta intre timp el a inceput sa discute cu ea de pe adresa mea stiind ca eu tin la ea. Cand am venit in casa el deja e inceput sa o intrebe lucruri destul de "personale" ceea ce mie mi se pare o prostie finnd ca ea nu ma cunoaste pe mine doar din vedere. nu a mai vb cu mine sau alte chiesti sa ma cunoasca mai bine.

A discutat cu el dar nu doresc sa zic doar cateva fraze care mi sau parut ciudate "adica.din punctul meu de vedere...duc o viata ft buna si linistita singura" ( adevarul va iesi la iveala putin mai injos)
Dupa ceteva minute de discuti ii cer nr de telefon si ea imi raspunde" dapai n-ai ce face cu el " --||--- "nuu..ca dupa numa ma trezesc cu telefoaneee..in ora in pauzaaa..peste tot si n-am chef"

Vazand acest ultim rand care i la scris varului meu m-am pus eu la calculator si am incercat sa intrebt aceste lucruri sa ii spun ca eu nu sunt asa si sa imi dea o sansa macar sa ne cunoastem si noi mai bine si ea mi-a zis

"scuzeee da chiar nu mai am incredere in absolut nici un baiat de pe planeta asta. poate de pe alta..."

Acuma sa revin cu o mica descriere si sfatul ce il doresc.

Aceasta fata a stat cu un baiat la care a tinut foarte mult, iar acela si-a batut joc de ea. adica o jignea si o facea de ras dar ea tot tine la el. Multe persoane iau spus ca nu e genu ei si nu trebuie dar...

Intrebarea si sfatul ce vil cer dar va rog fara mistouri ca sincer nu vreau ..eu chiar tin la fata asta si poate ati vazut si sfaturile si comentariile la alte prboleme si ati vazut ca sunt o persoana mai "romantica "si timida.

Cum sa fac ca aceasta fata sa isi dea seama ca eu chiar tin la ea si nu vreau sa imi bat joc de sentimentele ei sau altceva? (mentionez ca nu am comunicat foarte mult cu ea. in afara de salut salut. si pe mess nimic altceva deocamdata).

Cum sa ma comport cu ea, ce sa vb cu ea, cum sa ma uit la ea?

Răspuns Câştigător
| TheAce a răspuns:

Cunosc situatia, sa stii. Nu in totalitate, nciiodata n-am fost timid, poate de asta am si avut atata succes cu fetele. Timiditatea nu te va ajuta prea mult. Sunt convins insa ca te pot ajuta sa schimbi asta. Am citit cu atentie intrebarea ta incercand sa realizez daca ce spui tu e sincer sau nu si m-am convins relativ repede...E sincer. Inca de la primul paragraf in care o mentionai puteam sa jur ca fata aceasta a trait o deceptie. Iar aici situatia devine cunoscuta, intrucat am trecut si eu prin asa ceva, o femeie care sa iti placa cu adevarat si cu care sa stii ca nu merita sa te folosesti de vreun truc pentru ca pe termen lung doar i-ai face rau. O femeie pentru care sa lupti nu impotriva cuiva dar mai degraba impotriva a tot. Increderea pierduta nu se recastiga usor. Trebuie sa fii constient ca nu o vei schimba la loc prea repede. Deci daca vrei sa faci asta, fa-o cum se cuvine, fara sa iti pui problema de a te combina cu altcineva in mijlocul procesului. Acum, pentru inceput tu esti doar un alt tip care e un porc, la fel ca toti tipii de pe lume, pentru ea. Trebuie sa fii constient de acest fapt si sa nu fii suparat. Nu e vina ta. Accepta pozitia de pe care pleci. Asta e pasul 1. Pasul 2: Nu fii sufocant, nu vrei oricum sa darami misterul din jurul tau. Iti trebuie oricum o perioada in care sa o cuceresti, nu vrei sa te cunoasca cu totul prea rapid. Incearca prima data sa vorbesti cu ea odata la 3-4 zile apoi incet incet, fara sa-si dea seama, incearca sa vorbiti cat mai des. Messenger, Facebook, orice. Salut-o la scoala, zambeste-i frumos si incearca sa fii cat mai cald. Desi nu o sa aiba icnredere in tine, ai sansa sa fii privit mai bine decat altii sau daca nu macar sa-i smulgi si ei un zambet sincer. Asta e semn bun. Pasul 3: Pasul 2 nu te va duce nicaieri fara actiuni concrete. Orice tipa ranita stie ca cele mai multe promisiuni si vorbe sunt goale. Poti tu sa-i promiti orice, e zero cata vreme nu-i arati. Afla ce-i place, ce o incanta, ce-si doreste si incearca sa-i faci niste surprize. Nu-i prea greu. Fa-o insa fara sa pari ca o faci ca sa obtii ceva de la ea. Si aici va trebui sa fii sicner cu tine. Fa-o cu sufletul curat. Tu o iubesti pur si simplu, fa si aceste gesturi de asemenea. Pasul 4: Orice ai face nu adu in discutie relatii trecute. Nu vrei asta. Nu vrei nici sa fii luat prin comparatie. Totul trebuie sa fie original. Tu pentru ea trebuie sa fii tipul care nu seamana cu nimeni, deci printr-un silogism simplu, tipul care in primul rand nu e un magarbig grin. Pasul 5: Arata-i ca esti dispus la orice sacrificiu pentru ea. Poti sa-i si spui dar va trebui sa ii arati. Pasul 6: Orice ai face, tine minte ca NU ai voie sa intri in aria de friendzone. Ar mai fii pasul 7 care inseamna practic actiunea propriu zisa. Tu vei stii deja ce e de facut si cum dar si daca merita. Deja probabil stii ca merita, mai trebuie sa lamuresti restul intrebarilor. Timpul nu e aliatul tau dar nici dusmanul tau aici. In consecinta, grabeste-te incet! Daca ai nevoie de sfaturi mai..personale, imi dai un mesaj, imi spui ce te framanta si cu cea mai mare placere te voi ajuta. Tine minte ca fericirea e maximul ce poti sa il atingi in viata si daca ai o sansa sa fii fericit, atunci lupta pana in ultima secunda!

3 răspunsuri:
| LoveForShania a răspuns:

Bună.
Nu te băga prea mult în seamă,nu o sufoca.
Pentru că se vede clar că fata nu vrea asta.
Mai ales acum, după ce și-a bătut ăla joc de ea, momentan simte că are nevoie de o pauză.
Cam asta vrea ea să zică.
Lasă-i timp, dar între timp arată-i că ești de treabă și că, chiar poate discuta cu tine!
Fi tu însuți!

Încearcă să fi cât mai sociabil, amabil, și încearcă să te împrietenești cât mai mult cu ea.
Nu i spune să-ți dea o șansă să te cunoască, fă-o tu singur.
Da-i ei o șansă să te cunoască.
Dacă înțelegi ce vreau să zic, lasă totul să vină de la sine.Nu încerca prea mult dintr-o dată, pentru că sunt fată și știu cum e să fi stresată de tipi care încearcă să facă tot posibilul să fie cât mai sociabili, dar nu-și dau seama că noi suntem într-o perioadă mai proastă, și nu avem chef de toate cele.

Dar ajut-o, să'i fi alături, gen, să aibă un umăr pe care să plângă.
Fa'o să'și dea seama că îți pasă de ea, dar fi atent să nu pari penibil!
Nu o sufoca, cum am mai zis odată!

Succes.

| deliamaria13 a răspuns:

Pai...din cate am citit pari un baiat fooarte dragut si sensibil. Sfatul meu este sa incerci sa vorbesti cu ea. Daca observi ca ea chiar nu vrea sa fie cu tine, las'o putin timp sa se linisteasca, sa uite de fostul ei iubit.Eu zic sa incerci sa fii spontan, sa te comporti cu ea frumos, dar si cu alte persoane, pentru ca daca pe alte persoane le tratezi urat, te va crede un baiat nesimtit.Incearca sa te apropii cat mai mult de ea, insa ti'am zis daca nu merge din prima mai asteapta
Apoi daca nu vrea si nu vrea las'o in pace.Nu e ultima fata de pe pamant si daca nu vede cat esti de sensibil si de dragut, atunci faata aceea chiar nu te merita.
Asta e parerea mea, nu trebuie neaparat sa ma asculti pe mine, insa sper din tot sufletul ca te'am ajutat.happy

| Weedier a răspuns:

Deci,arunca timiditatea.vb cu ea..chiar si pe mess.incearca sa-i spui cuvinte frumoase,dulci,fa in asa fel incat sa vada ca esti sincer si ca nu vrei sa faci cum a facut si ala de dinainte happy nu insista prea mult daca vezi ca tot nu are incredere in tine,mai las-o cam o saptamana,poate mai mult...da-i timp sa se gandeasca... daca vrea sa va cunoasteti, sa fiti impreruna.cel mai bine ar fi sa va intalniti fata in fata si sa discutati. spune-i ca vrei sa discutati ca amici, dupa mai multe intalniri, poate se va simti atrasa de tine si iti va acorda incredere happy va vedea ca esti sincer si va simti caracterul tau cald si sensibilhappy
stiu, poate nu te-am ajutat cu nimic,
baftakiss love struck