| ele30 a întrebat:

Buna vreau si eu ceva retete de slabit ca nu am bani sa merg la un nutritionist si pastile de slabit nu vreau sa incerc as dori un regim sanatos.Am ramas cu ceva kg in plus dupa a doua nastere si nu reusesc sa le dau jos.Mentionez ca au trecut aproape doi ani de cand am nascut. Multumesc tuturor.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
tundenana
| tundenana a răspuns:

Stiu cum e sa te lupti cu kg in plus... eu intr-o vreme am tinut regimul Atkins. cu care am slabit 20 kg... pot sa zic ca a fost greu si pe timp de vara nu recomand la nimeni. de aceea am intrerupt si eu si am inceput o noua dieta... probabil ai auzit de Mihaela Bilic... cea care a ajutat-o pe Teo sa slabeasca... a scos o carte cu o dieta fff interesanta si pot zice ca eficienta... unde cel mai important de urmarit este cat manaci... tot timpul portia pe care o manaci trebuie sa fie una corecta... poti manca orice dar trebuie sa stii cat... in cartea ei explica exact cat trebuie sa mananci si arata prin poze portia corecta din absolut tot, iti explica detaliat cum trebuie sa incepi o cura si um trebuie sa o finalizezi ca sa nu te ingrasi inapoi... daca nu poti sa cumperi cartea care este undeva la 50 lei in libararii... imi scrii pe privat si iti dau eu cartea in format pdf... pe langa ce mancam trebuie neaparat sa avem grija sa facem sport... cel putin de 3 -4 ori pe saptamana... chiar daca nu mergi la sala... acasa... si eu acasa fac sport cand am timp fac pilate... si cu asta te pot ajuta in mare cu niste linkuri de descarcare de exercitii pilate... eu abia acum am inceput dieta lui Bilic si merge bine, pe blogul meu in curand o sa pun retete pentru aceasta dieta... asa cum am facut si cu dieta Atkins... iti doresc multa forta si ambitie... spor la slabit

| Dara a răspuns:

Ele si eu am ramas cu cateva kg in plus dupa nastere, dar nu am tinut un regim anume. Am facut exercitii Winsor Pilates (programul de 20 de minute de 3 ori pe saptamana) am respectat anumite ore de masa, am scos din alimentatie painea alba, prajelile si sosurile si nu am mancat niciodata mai tarziu de ora 19. In afara de asta am luat inainte de fiecare masa cate o lingurita de drojdie de bere dizolvata in apa. Aceasta taie pofta de mancare si reduce numarul de calorii primite de organism. Daca doresti, putem lua legatura in particular si iti dau eu Winsor Pilates. Nu vreau sa-i fac reclama, dar e excelent, sa stii. Am slabit destul de mult si acum am grija sa ma mentin happy

| Selena1994Maria a răspuns (pentru Dara):

Ai putea sa imi trimiti si mie Winson Pilates, ca as vrea sa slabesc si nu stiu cum.

| machupicchu a răspuns:

Cea mai simpla metoda de slabit in mod sanatos, este sa consumi cat mai multe legume si fructe in forma naturala(neprocesate).
Sa te feresti de a consuma : struguri, pere, nuci, alune, smochine.
Salatele cu cat mai putin ulei(de masline), acrite cu lamaie, fara smantana ci doar cu iaurt.
Carne de pasare(fara pielite si fara grasime) numai fiarta si fripta... doar din cand in cand, cat mai rar.
Carne de peste... cat se poate(dar nu prajita, ci fiarta, la gratar, in folie la cuptor), pentru ca este bogata in omega 3-6-9... eventual ocoliti pestii mai cu grasime(fitofagul).
Mai putin spre deloc: lapte gras, smantana, branza fermentata(telemea), oua(1 ou este echivalentul a 500 gr.carne).
Daca senzatia de foame este mare, de fiecare data... cat mai multa salata(de orice fel)...
Cat de putina paine poti...inlocuind-o cu cartofi fierti, sau cu paine indiana ce se poate face si acasa(nu greu) si se face numai din faina, apa si f. putin ulei(fara drojdie)...(se coace putin pe tigaie si apoi f. putin pe flacara aragazului)si este f. buna(se consuma numai proaspata).
Dulciurile eliminate total, inclusiv zaharul pentru.cafea,ceai(miere).
Nu stiu ce sa-ti mai scriu, pentru ca sunt o mare varietate de alimentatii pentru slabire sanatoasa si care se poate vedea in timp nu prea indelungat... dar sanatatea se va imbunatati considerabil, pentru intregul organism...
Sanatate si succes.

| mioara a răspuns:

Cea mai buna reteta esti tu, redu painea, prajelile, carnea grasa, manaca legume, fructe, bea sucuri naturale si vei vedea rezultatele.

| ele30 explică:

Multumesc tuturor celor care mi au raspuns si vreau sa va spun ca am sa revin cu rezultatele ce le voi obtine sanatate la toata lumea. Dar asi dori si reteta de la,, tundenana,, si anume retetele Atkins si Bilic poate toatea astea combinate cu exercitiile sport vor da rezultate. Tundenana si Dara va dau adresa mea de email si tinem legatura va multumesc hostina_elena@yahoo.com

| ele30 explică:

Sarah33 vreau sa te intreb cate kg ai dat jos cu aceasta dieta intr o saptamana?

| ele30 explică:

Sarah33 vreau sa te intreb cate kg ai dat jos cu aceasta dieta intr o saptamana?

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Multe fructe

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am nascut acum 3 ani, dar acum am reusit sa slabesc 10kg.

| sarah33 a răspuns:

Buna, cind am vrut sa dau citeva kg jos am tinut o saptamana o cura in care am slabit destul de usor, alege in fiecare zi sa maninci un produs ...de ex, carne atunci maninci carne in ziua respectiva fiarta, gril, prajita dar nimic altceva nici macar salata, apoi a doua zi fructe dar numai fructe, atunci lactate o zi fara nimic, apoi o zi numai fainoase adica macaroane fierte, apoi o zi legume orice fel crude ...fierte ...si asa reiei zilele, cam o saptamana, daca poti mai mult nu e rau dar incearca caci e eficenta. Mult noroc