| Deyutza4all a întrebat:

Buna vreau si eu un sfat despre parul ars m am decolorat si imi e foarte ars care ma ajuta ce trebuie sa fac ca sa se regenereze dau fundita mersi mult

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bunahappy. Si eu am avut parul ars si am folosit uleiul de masline(il tii pe par cam 2 ore) si de la plafar fiole cu placenta costa cam 5 lei una.Se foloseste de 2 ori pe saptmana si iti ajunge o fiola pentru 2 utilizari.La mine chiar a functionat. Daca ai parul gras sau cu tendinte de ingrasare foloseste uleiul de masline doar la varfuri.Succeshappy

5 răspunsuri:
| piciuk a răspuns:

Tunde-te! mai ales ca e blond, imi imaginez ca arata ca toti dracii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aceeasi problema o am si eu. M-am decolorat de la brunet, dar nu in ideea de a fi blonda ci pentru a avea o culoare mai deschisa(precizez ca m-am vopsit doar de 2 ori odata in aprilie si a 2-a oara in august, iar decolorarea a avut loc in decembrie) si cu toate astea parul mi s-a ars foarte rau. L-am tuns la 3 saptamani dupa decolorare pentru a-l regenera, dar parul mi s-a ars la loc.Acum este foarte ars si foarte uscat si a inceput si sa pice.Nu stiu ce sa ii fac

| Biia a răspuns:

Pai, parul ars trebuie tuns.Doar asa se poate regenera.
Dar, eu pot sa-ti dau niste sfaturi:
1. Spală-ţi părul oricât de des este nevoie. Un păr gras arată dizgraţios. Ai grijă însă să alegi şampoane pentru uz zilnic, care nu "agresează" părul şi scalpul.

2. Dacă-ţi permiţi, cumpără produsele comercializate în saloane. Sunt mai bune decât cele din magazine.

3. Îţi cade părul? De vină poate fi stresul sau o alimentaţie incorectă. Ia nişte vitamine!

4. Dacă ai părul gras, adaugă suc de lămâie în şampon, când te speli.

5. Tot pentru păr gras: dacă foloseşti balsam, ai grijă să-l întinzi numai pe vârfuri, nu şi la rădăcină!

6. Dacă ai părul creţ şi se încâlceşte uşor, foloseşte când vrei să-l perii un balsam spray.

7. Începe perierea de la vârfuri, cu un pieptene, şi abia apoi foloseşte peria, ca să nu-l rupi.

8. Înlocuieşte placa de întins părul cu peria şi un fţhn puternic.

9. Pentru a da volum părului, foloseşte spumă după spălare.

10. Nu exagera cu gelul, spuma sau cu fixativul! Va arăta îmbâcsit.

11. Nu tapa părul! Firele se încâlcesc rău şi, când vei vrea să le descurci, se vor rupe.

12. Dacă vrei să-ţi deschizi culoarea părului, foloseşte cu moderaţie decolorantul. Atacă scalpul şi firul.

13. Prima dată când te vopseşti, cere ajutorul/părerea unei coafeze, ca să nu-ţi iasă o culoare care nu-ţi stă bine. În plus: fă-ţi testul de alergie, ca să nu ai necazuri!

14. Nu există vrăji care să-ţi facă părul să crească în timp record. Dacă-ţi doreşti plete mai lungi, poţi apela la extensii. Te vor costa până la 1. 000 de euro.

15. Dacă te vopseşti, nu lăsa să treacă mai mult de două luni până la o nouă vizită la coafor.

16. Încearcă să nu apelezi la permanent. Soluţia arde firul de păr.

17. Nu-l ţine tot timpul strâns în coc sau în coadă, pentru că astfel se îngraşă mai repede.

18. Evită elasticele sau clamele cu părţi metalice, pentru că acestea oxidează, iar părul care intră în contact cu ele devine casant.

19. Aplică măşti regenerante. Poţi folosi un amestec de ulei de ricin cu vitaminele A şi E sau ulei de măsline combinat cu gălbenuş de ou.

20. Masează-ţi scalpul, pentru că ajută la regenerarea părului.

| iamirela89 a răspuns (pentru Biia):

Nu se recomanda spălarea parului foarte des!

| Jalnic a răspuns:

Solutie pentru păr gras:
http://www.youtube.com/watch?v=PCoaiV-d_yw