| sugassugarbaby a întrebat:

Vreau urgent sfatul vostru.
De la ora 3dimineata vomit într-una și îmi merge burta. Am fost la doctor acum 7ore și mi-a dat smecta dar de câte ori am luat praful am vărsat-o. Bunica îmi dă pâine prăjită, biscuiți și mi-a făcut o supă de conopidă fără grăsimi sau sare dar când mânânc, vomit. Am băut și ceai de mentă și am mâncat și miere dar degeaba, le vomit și mă simt foarte slăbită. Vreau sfaturi

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Incearca sa iei praful, imediat dupa ce vomiti, ca sa ramana in stomac.
Am patit asa ceva intr-un aeroport international, iar medicul din aeroport m-a sfatuit sa beau lichidul imediat cum am terminat de vomitat, ca atunci stomacul este linistit si tine substanta. A functionat si mi-am revenit. Incearca si tu.
Iar de mancat in primele 24 de ore, este indicat sa manaci pezmet cu ceai, eventual o supa de zarzavat.
In nici un caz nu mananci carne, grasimi sau cascaval.

| sugassugarbaby explică (pentru Violleta2022):

Aha...mersi, voi incerca.

| Heavenonearth a răspuns:

Mergi la spital, ai făcut probabil toxinfecție alimentară. Infecție serioasă la stomac nu se glumește.Intre timp, pune câțiva cartofi spălați si copți la cuptor, ăia se inmoaie si sunt moi.Tai bucățele mici, si peste ele pui cascaval bun, ras ...nu bucăți ci cascaval ras. Mânci câte o linguriță... după 2-3 minute iarăsi, si iti revii putințel. Sănătate.

| sugassugarbaby explică (pentru Heavenonearth):

Multumesc! o sa mananc ce ai spus si maine la prima ora merg la spital.