| anonim_4396 a întrebat:

Buna, ziceti-mi va rog, eu nu am avut nici o relatie sexuala pana acum, bolile astea HIV sau mai stiu eu care sunt atat de grave eu le pot avea? Mi-e foarte teama sa nu fie ceva in neregula cu mine!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sansele sa ai HIV sunt maxime cand ai contact direct cu un bolnav purtator de boala asta, prin sex neprotejat sau ai folosit un ac infectat de la ei, ori o forfecuta sau cutit, care a intrat in contact cu sangele lor.
Cel mai probabil tu ai ipohondrie, daca ti-e teama de boala si te gandesti ca ai asa ceva.
Pentru linistea ta sufleteasca, mergi la mediculd e familie si spune-i ce te face sa te simti rau si ce simptome ai.

| Angelww a răspuns (pentru Violleta2022):

Eu nu am nici un simptom, doar m-am intersat, un prieeten mi-a zis ca fiind ca mi am pus cercel in nas pot capat HIV dar, am piercing-ul la salon, si a fost totul stirilizat!, si ma gindeam ca daca sa incep sa ma intilnesc cu cineva si sa ne cunoastem bine nu numa pentru o zi atunci nu vreau sa capete ceva si apoi sa arate cu degetul la mine Ș), si de asta dar va multumesc mult pentru raspunsul dumnevoastra inteligent

| Violleta2022 a răspuns (pentru Angelww):

Corect este: sterilizat de la sterlizare, nu stirilizare.
STERILIZÁRE, sterilizări, s. f. Acțiunea de a steriliza. 1. Distrugere a microorganismelor, în special a agenților patogeni, dintr-un mediu biologic, nutritiv etc. sau de pe un obiect. Sterilizarea instrumentelor medicale.

| 94Lucifer94 a răspuns:

Nu le ai stai linistită. Plus că dacă vrei sa fii 100% sigură ca nu o sa iei cine stie ce boală cu transmisiune sexuală, atunci alege un partener care nu a facut nici el cu nimeni. Oricum stai departe de cei care o fac cu cine apucă fără sa se gândească la riscuri macar. Imi povestea un prieten mai in varsta ca a mers intr-o noapte la prostituate cu încă 3 prieteni, pe vremea când era in africa de sud. Si toți 3 prieteni ai lui, au avut aceiași fată, dar nu au folosit prozervatic si au luat sida. Primul dintre ei a murit in aproximativ cateva luni, iar ceilalți 2 au murit si ei. Sexul e frumos dar intr-o relație. Si chiar si intr-o relație, sa fie pentru a vă apropia si mai mult unul de celalt prin acest act intim si sacru.

| Angelww a răspuns (pentru 94Lucifer94):

Foarte mii de folosit sfatul tau, iti multumesc mult

| 94Lucifer94 a răspuns (pentru Angelww):

Pentru putin