| Crde12244556 a întrebat:

Zilele trecute am fost la stomatolog și mi-a extras 2 masele ( cioturi ). Totul a decurs normal, nu am simțit durere cu toate ca ambele aveau punguțe de infecție și erau in partea de sus. Mai am un singur ciot de măsea, aflat in partea de jos. Ieri am fost la el, mi-a făcut anestezia, am amorțit și când a apăsat pe măsea am simțit durere așa ca a decis sa mai facă încă o anestezie, dar nimic. El a spus ca cel mai bine e sa o scot așa, pe viu pentru ca pare ca am un granulom dentar și orice as face voi simti durere. Mie una mi se pare ciudat pentru ca bucățile din partea de sus arătau mult mai rau, plus ca aveau infecție, iar rădăcinile sunt drepte și nu foarte adânci. Am refuzat sa o scot pentru ca nu as rezista la durere. Am vreo șansa sa o scot fără sa simt durere? Mie mi s-a părut fără chef de munca și cam sictirit. Ideea e ca atunci când mi-a scos cea de sus nu a curățat foarte bine locul, după câteva ore am scos de acolo bucatele mici de măsea, dar poate mi se pare mie. Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ai facut rau! Doare un pic pe viu dar dupa scoatere amorteste si nu mai ai probleme. Eu mi-am scos una dupa 4 injectii si nu-mi amortise. Dupa ce a scos-o n-am mai putut nic sa vorbesc de amorteala. Acum, daca esti mai sensibil, ar trebui sa faci un tratament si apoi sa mergi iarasi la scos.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Ai luat decizia corectă! Du-te și cere părerea altui stomatolog. Alege unul cu experiență/vechime în domeniu (nu unul cu "titluri" afișate pe ușa cabinetului), fiindcă în mod sigur, va ști ce să facă. Sunt medici și medici, nu întotdeauna nimerim din prima, unul bun.
Eu știam că numai atunci când ai puroi la rădăcină, anestezia nu ține (nu își face efectul). De aceea, unii stomatologi recomandă pentru câteva zile, un tratament cu antibiotice (nu se eliberează fără prescripție medicală), necesar pentru eliminarea puroiului. După acest tratament, nu vei simți nici măcar o mică durere, cu excepția anestezicului. Ci doar un disconfort, fiindcă știi ce se întâmplă în gura ta.
Dacă puroiul nu e eliminat, practic, vei simți că ți-o scoate pe viu. Deci, nu încerca. Doare ca naiba! Ar putea intra o teamă în tine, atât de mare, încât nu vei mai merge la dentist, ani și ani de zile.

| Rotazi a răspuns:

Infectia la cea de jos este mare. De asta anestezicul nu isi face efectul. Stiu din experienta multor cunoscuti.
Poti sa-ti scoti ciotul, dupa ce indepartezi puroiul de acolo. Cu tratament sau chirurgical.