| DoarAlin a întrebat:

Deci, azi am ajuns la dentist. Dupa un weekend plin de dureri, a venit in sfarsit luni.
Am fost sa-mi fac radiografie mai intai, asa mi-a recomandat dentistul.
Dentistul a vazut radiografia, si mi-a spus ca nu am infectie, nici radacina nu are nici un fel de problema. Insa, am avut caria foarte adanca, si un canal al maselii inflamat, acel canal fiind in forma de "potcoava", dupa cum a zis el. In rest, este buna. Am decis sa nu o scot, pentru ca mi-a zis ca este pacat sa pierd o masea la 17 ani. Mi-a tratat-o. M-a anesteziat, mi-a curatat caria ramasa, si mi-a scos nervii, cei care imi provocau durerea. 3 sau 4 erau, nu mai tin minte. Oricum, dupa vreo 1 si jumatate, mi-a spus ca pot sa plec. A durat destul de mult sa ma ingrijeasca. Nu am simtit nimic timp de 2 ore si ceva (anestezia), dar dupa ce a disparut efectul, m-a cam luat iar durerea. Nu durere mare, sau de lunga durata. Mici junghiuri, si un fel de intepaturi, nu pot explica sentimentul. Oricum, este durere suportabila.
Joi a zis ca m-a termina, imi pune plomba definitiv. Acum am doar niste bandaje.
Intrebarea mea este; Este normal sa ma mai doara? Chiar si pe durate mai scurte? Sau este foarte normal sa simt putina durere, avand faptul ca timp de 1 ora si ceva mi-a bagat numai ace in masea, si mi-a scos nervii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| vmalex21 a răspuns:

Durerea aparuta dupa obturatia de canal este un fenomen normal. Poate dura si pana la cateva zile.Cu acele alea a curatat canalele si le-a largit pentru obturatie.In mod normal sunt si dezinfectate cu o substanta pe baza de clor pentru a preveni o viitoare infectie.Cea ce trebuie facut foarte bine este obturarea in totalitate a canalelor, lungimea lor trebuie masurata si infundate pana la radacina.Iti spun din experienta mea cu doctori buni si mai putin buni.Apropo...este recomandat ca pe maseaua aia sa iti pui o coronita deoarece va fi mai fragila fara nerv, se poate sparge sau caria mai usor.Nu este dureroasa imbracarea maselei, coronita poate fi din metal daca este in spate si te costa pe la 100 de lei sau din metalo-ceramica ceea ce costa pe la 400. Cel putin asa procedeaza dentista la care merg eu si care are peste 30 de ani de experienta.

3 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

E normal sa apara durerea. Dar dentistul nu ti-a dat reteta in caz ca va aparea durerea?
Eu am fost la dentist acum vreo 4 luni si mi-a zis ca daca ma doare sa iau nurofen. Mie mi-a dat reteta pentru ca aveam infectie si trebuia sa iau antibiotice.
Poti sa incerci nurofen sau ketonal pentru durere.

| DoarAlin explică (pentru Andreeush):

Ba da, mi-a dat inca de la prima vizita, saptamana trecuta. Tot nurofen. Si ketonal am inainte sa ma duc la dentist, pentru ca aveam maseaua umflata. In rest, doar nurofen si antinevralgic forte ma calmeaza.
Am luat si o multime de alte antibiotice, dar nu si-au facut nici un efect, pentru ca nu am avut infectie.
Si cum te simti? Te-a mai durut?

| Andreeush a răspuns (pentru DoarAlin):

Mia trecut repede durerea. Acum nu mai am probleme.

| Larionana a răspuns:

Doare dupa anestezie indiferent de ce iti face

De exemplu eu mi-am pus o plomba si nu mi-am scos nervul si tot ma durea. Bunica mea mai are mici dureri si dupa o saptamana dupa ce si-a scos maseaua asa ca nu te ambala

Poti sa mergi si la dentist sa te consulte.Cel putin consultul e gratis la Hypocrate

Zic sa iei niste calmante si dupa o sa iti treaca si mananca pe partea cealaltă

La mine pe partea plombei inca nu pot sa mananc

| DoarAlin explică (pentru Larionana):

Ok. Multumesc pentru raspuns. Eram ingrijorat atata tot. Mie abia joi imi pune plomba, pana atunci trebuie' sa mai am grija cu alimentatia, si sa ma feresc de curent. Sper ca dupa ce mi-o pune, dupa 1 saptmana, 2, sa nu mai am probleme cu ea. Multa sanatate.

| vmalex21 a răspuns (pentru DoarAlin):

Cel mai bine ar fi sa intrebi dentistul despre o coronita.Plombele nu sunt asa de rezistente pe o masea fara nerv care va fi mult mai sensibila fata de cele sanatoase.Eu am 2 masele imbracate cu coronite, la inceput am avut plombe dupa tratament.Nu se cunoaste, arata ca un dinte nou, riscul de infectie este mult mai mic deoarece bacteriile si caria si nu mai pot ataca dintele.

| DoarAlin explică (pentru vmalex21):

Da, astazi mi-a plombat maseaua, si mi-a recomandat sa imi pun o coronita. Ma duc maine din nou, sper ca asta e ultima oara cand mai merg. big grin Multumesc frumos pentru raspunsuri.

| vmalex21 a răspuns (pentru DoarAlin):

Nu ai pentru ce si mersi pentru fundita.Din ce material ti-a recomandat? Intreb din curiozitate...

| DoarAlin explică (pentru vmalex21):

Metalo-ceramica, a zis ca cea metalica-acrilat se uzeaza repede.

| vmalex21 a răspuns (pentru DoarAlin):

In general pe molari nu se pune deloc acrilat.Acrilatul este pentru lucrauri temporare, in tarile,, cu apa calda,, nu se fac lucrari permanente din asa ceva.Cand nu se poate face metalo-ceramica se merge pe varianta metalica pentru molari.