| Anca2454545 a întrebat:

Aș dori să primesc răspuns la această întrebare de la un specialist sau de la o persoană ce s-a confruntat cu o problemă asemănătoare.

Un bărbat în jurul vârstei de 60 are tulburări comportamentale, agresându-și soția și apropiații atât fizic cât și verbal.
Familia consideră că suferă de o boală psihică fiindcă își imaginează anumite scene pe care le consideră reale (precum faptul că soția îl înșeală). Acesta a devenit un pericol pentru familie, soția fiind speriată cu privire la integritatea sa corporală.
Bărbatul refuză să meargă la un control psihiatric.
1. Există vreo posibiliate ca bărbatul să fie consultat de medic acasă?
2. Poate fi acesta internat nevoluntar? Dacă da, în ce condiții?
3. Cum poate fi protejată femeia de agresiuni, fără a implica divorțul sau un proces penal.
4. Aceste tulburări comportamentale, ce au apărut de câtiva ani, pot fi tratate medicamentos? Bărbatul manifestă o gelozie excesivă alimentată de anumite scene inventate de acesta.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exista modalitate pentru a fi obligat sa fie consultat.
Daca se va dovedi ca e un pericol public si are tulburari mentale cade din drepturile lui si va fi internat (fortat).
Trebuie discutat cu un avocat care sunt procedurile exacte in acest caz.

| Porcusorul a răspuns:

1. Da, dar numai cu acordul lui.

2. Evident. In conditiile in care incalca legea/sunt anuntate fortele de ordine/salvarea si este pusa la indoiala capacitatea lui mentala de a discerne realitatea.

3. Daca intr-adevar este o boala psihica, doar prin tratarea simptomelor.

4. Depinde de afectiune, dar, de obicei, tratamentele medicamentoase impreuna cu psihoterapie de tipul "anger management" au efecte vizibile in destul de rapid - in cateva saptamani sau luni.