| KiszMy a întrebat:

Atunci când o persoană este internată nevoluntar la psihiatrie ea este privată de libertate devenind o proprietate a psihiatrilor, își pierde dreptul la viață, de a-și decide propria soartă și de a dispune de ea însăși, de propriile simțuri. Mai mult decât atât, integritatea fizică a persoanei fizice este violată prin administrarea "tratamentului" și prin orice alte acțiuni ale psihiatrilor asupra sa.
Ca un bonus, odată cu acestea "beneficiezi" și de celelalte prevederi ale legii "Sănătății Mintale și a Protecției Persoanelor cu Tulburări Psihice", care te protejează de exercitarea unor drepturi cetățenești.
Considerați că această lege este constituțională?
Considerați această lege ca fiind una adoptată respectând convenția la care ați luat parte prin vot?

Răspuns Câştigător
| ALGator a răspuns:

Asta si intrebam. Pentru ca e de presupus ca cei carora le adresezi intrebarea nu au implementat un chip de memorie ca sa viseze pasajele din legea la care te referi. Ar fi fost eficient daca extrageai partile interesante, altfel nu poate nimeni sa ai o parere.
Pe fond sunt de acord cu tine, ca exista in România in general o mentalitate in care dominarea individului e considerata OK. Din nou, in general vorbind. In alte tari s-au facut liberalizari in domeniul internarilor psihiatrice si rezultatele pot fi interesante. Unul din principii a fost ca multi dintre interni de fapt nu aveau ce cauta acolo.

Răspuns Apreciat de Editori
| johnnny123 a răspuns:

Internarea forțata din motive psihiatrice se face numai în cazul unor tulburări foarte grave, atunci când nu mai ești în deplinătatea facultăților mintale și ai devenit un pericol pentru societate.

Nu te internează nimeni cu forța doar pentru că ești un pic deprimat. Te internează cu forța atunci când umbli pe stradă cu doi epoleți făcuți din șobolani morți și o suliță cu care ataci oamenii pe care-i crezi posedați de diavol.

În acestă situație, este foarte normal ca persoana respectivă să fie internată, pentru binele tuturor, în primul rând al ei. Acea persoană oricum nu mai are posibilitatea de a-și decide propria soartă și de a trăi o viață normală.

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Internarile astea fortate se fac atunci cand pacientul reprezinta un pericol pentru el sau cei din jur. In alte cazuri exista accordul familiei.

Daca tie ti se pare neconstitutional sa spui asta si cand o sa te stranga un nebun din asta de gat prin vreun boschete ca lui o sa i se para ca esti Napoleon si vrei sa il ataci cu sulita.

| ALGator a răspuns:

Ar fi interesant daca ai putea sa extragi niste pasaje relevante din aceasta lege, pentru a avea o baza de discutii. Altfel ne mentinem in sfera generala. Si pana cand nu precizezi la ce parte din lege te referi nu se poate nimeni pronunta daca legea este sau nu discutabila. NB: Rareori o lege intreaga merita sa fie discutate ci de cele mai multe ori poate cateva pasaje din ea sunt cele cheie. In privinta oricarei analize constructive, metoda este Divide et impera.

| KiszMy explică (pentru ALGator):

În primul rând cuvântul "nevoluntar" este unul inventat, ce maschează faptul că internarea "nevoluntară" reprezintă o sancțiune.
Mă refer la toate pasajele din lege care fac referire la internarea "nevoluntară", acestea prevăzând aplicarea unei acțiuni asupra persoanei și privarea de libertate după alte criterii decât cele penale (diagnostice, fapte presupuse, profeții).
Mai sunt și pasajele care fac referire la interdicțiile judecătorești aplicate după criterii medicale.

| ALGator a răspuns (pentru KiszMy):

Asta si intrebam. Pentru ca e de presupus ca cei carora le adresezi intrebarea nu au implementat un chip de memorie ca sa viseze pasajele din legea la care te referi. Ar fi fost eficient daca extrageai partile interesante, altfel nu poate nimeni sa ai o parere.
Pe fond sunt de acord cu tine, ca exista in România in general o mentalitate in care dominarea individului e considerata OK. Din nou, in general vorbind. In alte tari s-au facut liberalizari in domeniul internarilor psihiatrice si rezultatele pot fi interesante. Unul din principii a fost ca multi dintre interni de fapt nu aveau ce cauta acolo.

| CatalinVictor1985 a răspuns:

Ca sa ajungi internat acolo trebuie sa fii nebun iar daca se dovedeste asta esti internat. Inainte pe timpuri familia putea interna un membru la spitalul de nebuni fara consimtamantul acestuia. Acum nu stiu cum se procedeaza. Dar cu siguranta exista psihologi sau psihiatrii care vor decide daca e de internat sau nu. Daca prezinta pericol public atunci e clar ca va fi internat cu forta atunci cand institutiile statului isi fac meseria iar aici ma refer si la politie. Cand esti periculos legea drepturilor cetatenesti cade si consider ca este foarte normal. As vota ca nebunii sa fie internati acolo atata timp cat nu sunt in toate mintile

| Claudiu1905 a răspuns:

Ar fi mult mai bine daca nu ne-am ascunde dupa degete si am legaliza pedeapsa cu moartea, pentru ca tratamentul unui bolnav psihc periculos cam asta inseamna, ori e distrus complet ca nu mai stie nici sa-si lege sireturile (e proverbiala chestia), ori e efectiv ucis