| SaveTheNature a întrebat:

Curand voi avea un Baietel.Mai exact in Martie.
Ati putea sa ma ajuta-i cu niste sfaturi?:
Ce anume as putea sa fac eu in calitate de tatic pentru ca, sotia sa se simta protejata, relaxata.
Aici in Anglia barbatul are voie sa insoteasca femeia in sala de nasteri, dar eu nu pre am de gand-fetele voi ati vrea barbatul langa voi sau mai degraba pe altcineva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Cât îți permite timpul să fii mereu alături de ea, să o ajuți cu tot ce se poate, o întrebi ce să faci ca să-i fie și ei mai ușor, mergi la cumpărături, etc. dacă nu poate și ea, te duci singur cu lista (nu de alta dar trebuie să vă consultați de ce aveți nevoie), să o lași să doarmă câteva ore liniștită (în acest interval de timp tu vei supraveghea bebelușul), etc.
Prefer să nu vină el în sala de nașteri!
În rest, să aibă o sarcină ușoară la fel ca și nașterea, să fiți cu toții sănătoși și mult calm în tot ce va urma să vină când mai aveți un membru în familie.
Mult noroc și sănătate!
Pa, pa.

4 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Felicitari! Eu te sfatuiesc sa va rugati impreuna cu sotia ta pentru aceasta fiinta minunata pe care Dumnezeu o brodeaza in pantecele mamei ei.Chiar in clipa aceasta Marele mester faurar ii intocmeste personalitatea si structura afectiva.Asemenea unui tesator care faureste broderii maiestrite, El ii intocmeste fiecare detaliu al fapturii lui minunate. Dumnezeu are un plan unic cu el.Citeste psalmul 139 si multumeste-i lui Dumnezeu pentru acest dar minunat.Cat despre sotia ta are nevoie ca tu sa ii fii alaturi, sa o ajuti, sa iti pese de ea.

| bobby_7474 a răspuns:

Felicitari,pentru tinara familie,si pentru noul membru al fam.,felicitari tinarului tatic care are intentii atit de minunate de a-si face sotia fericita si implicit prin mama, viitorul vostru copil,felicitari ca mai exista barbati ca tine,felicitari pentru ca va respectati si va iubiti! O viitoare mamica,are in primul rind nevoie de: atentie,iubire,liniste,incredere,plimbari,miscari,mofturi satisfacute, somn mult, mincare bogata in vit.si minerale,... daca poti sa-i oferi toate astea se va simpti :protejata,relaxata si iubita,iar copilul vostru,cu un astfel de tratament,se va naste sanatos fizic si psihic,si f vesel.D-zeu sa va ajute sa aveti o sarcina, si o nastere usoara, si un copil sanatos.Iar in leg.cu asistarea barbatului la nastere, este f important pentru toti 3(mama,tata,si copil) sa fie impreuna,asa se simte femeia mai protejata, ajutata, imbarbatata (ca vorba aia "unde-s 2 puterea creste")si curajul ca nasterea sa fie mai usoara si spontana,iar barbatul atunci isi da seama prin ce trece o mama sa aduca pe lume un copil,iar iubirea si respectul devine mai puternic, iar copilul simte din prima clipa, protectia si iubirea parintilor.Deci este f important ca tatal sa fie alaturi de mama si copil in acele momente grele dar si frumoase din viata unei familii.Mult curaj, si sanatate!

| negru30 a răspuns:

Sa-ti traiasca !

| janynefeaver a răspuns:

Eu una as fi vrut sa fi fost sotul langa mine cand am nascut, nu mama, dar din nefericire era plecat peste granita pentru a rezolva o problema. Deci, poti discuta cu ea si s-o intrebi daca vrea sa fii langa ea cand va naste, dar va trebui sa ii spui si parerea ta sincera si sa ajungeti la o decizie de comun acord.