| Marius-Andrei_Olteanu_1996 a întrebat:

Bună ziua! Acum 2 săptămâni aproximativ am făcut efort în weekend destul de mare iar în ziua de luni am început sa am palpitații și sa amețesc de abia puteam merge pana la baie, câteva zile mai târziu mi am mai revenit dar când urc scări sau fac un efort mai mare obosesc foarte repede, într o seara m-a înțepat în piept și respiram greu și am decis sa merg la urgente, acolo mi au făcut un EKG și mi au luat niște analize de sânge pentru inima, egk a ieșit bine, analizele de sânge la fel, mi au spus sa iau aspacardin și magnerot, le iau încă nu am terminat durata tratamentului, dar am palpitații în fiecare zi, am avut și niște dureri în piept groaznice în zona din stânga a inimii și în mijlocul pieptului iar astăzi nu pot sa dorm din cauza palpitatiilor și fricii, la urgente au zis ca nu am nimic la inima dar eu tot am impresia ca am ceva.Am palpitații în fiecare zi și ma îngrijorează foarte tare, încă am oboseala la efort, eu as vrea sa merg iar la urgente dar nu știu ce sa fac. Dacă ma duc și iese iar totul bine și zice ca nu am nimic iar ma întorc acasă cu aceleași simptome, când am palpitațiile mi e tare frica și încep sa respir și greu. Ce ar trebui sa fac ca m-am saturat de palpitații.Va rog frumos, ajutați-mă! Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Palpitatiile sunt de la atacurile de panica, pe care ti le induci singur, nu de la inima, odata ce analizele sunt foarte bune si normale.

Ti-as recomanda un sport in aer liber (mersul cu bicicleta, cu rolele, batutul mingii, alergatul), care sa iti insanatoseasca atat corpul cat si mintea, ca esti la pamant cu conditia fizica dar si creierul este afectat mental, daca boala a evoluat si ai ajuns sa-ti induci singur aceste atacuri de panica, total inofensive de altfel, findca analizele medicale spun ca fizic este perfect sanatos.
Ca atacurile de panica sa inceteze, va trebuii sa mergi la psihiatru si sa iei tratament, eventual sa faci terapie.
Sanatate multa!

| Marius-Andrei_Olteanu_1996 explică (pentru Violleta2022):

Mulțumesc de răspuns, eu lucrez la delivery, livrez mâncare și fac mișcare multa dar de când am început cu inima nu mai pot, acum am urcat pana la et 4 a început sa ma înțepe în piept și sa am palpitații și oboseala... Eu mișcare am făcut... Palpitațiile sunt foarte intense le simt foarte tare

4 răspunsuri:
| ioana748 a răspuns:

Buna,
Magne B6 si Sedatif PC, seamana cu atac de panica ce descrii tu.
Poti intreba medicul de familie daca poti lua propranolol pana iti da trimitere la specialist
Sanatate,

| adryang78 a răspuns:

Ia trimitere de la medicul de familie și mergi la cardiolog. Cine știe ce prostovan angajat pe pile ai nimerit la urgențe.

| Robert2526 a răspuns:

In primul rand sa te linistesti. De ce? Pentru ca daca era ceva grav, in 2 saptamani deja faceai infarct, deci nu ai nimic grav.
In al doilea rand, la urgente nu ai ce sa mai faci, pentru c ei se asigura ca nu mori, ceea ce nu e cazul la tine, nu o sa mori happy
Este destul de probabil sa fie vorba de atacuri de panica, asa ca trebuie sa te gandesti si la asta si da, pot provoca tot ce spui tu acolo.
Deci trebuie sa te linistesti apoi sa urmezi calea mai lunga pentru a afla ce se intampla cu tine. Intai la medicul de familie apoi la cardiologie.

EKG-ul ala, este un instument eficient in descoperirea unor pericole iminente la adresa ta, deci daca atat el cat si analizele au iesit ok, inseamna ca nu esti in pericol.