| TheRealAlex a întrebat:

acum 2 zile am mâncat de la kfc si am vomitat si am fost ametit ziua următoare.Acum când am plecat de la lucru,colegii își comandau pizza așa că inevitabil mi-am luat si eu,având drum la carrefour, mi-am luat de la raionul ala unde servesc cu mâncare proaspătă. Dupa ce am mâncat, am luat un debridat preventiv ca să nu se repete întâmplarea.Trebuie să mai i-au ceva ca sa evit o altă stare de rău? Stiu ca pentru mancarurile astea durează mult digestia.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Mayhem666 a răspuns:

Daca nu te simti rau, nu mai lua nimic, dar incearca sa eviti astfel de mancaruri, care nu prea sunt sanatoase, KFC, Mc Donalds, etc. Incearca sa mananci fructe si legume, si mancare gatita, mancarea de la fast food nu e sanatoasa, asta este un simplu sfat, tu faci ce vrei.

| OoBunnyoO a răspuns:

Nu este nevoie sa iei pastile pentru greata, decat daca iti este greata.

In urmatoarele doua, trei zile incearca mananci chestii mai usoare, precum o ciorbe, supe, fructe, legume, orez si carne fiarta. Evita mancarurile grase si prajelile. Ar trebui sa iti revii la normal destul de repede si dupa poti manca linistit si alte lucruri.