| Broncea123 a întrebat:

Buna ziua! Acum 2 zile mi-am pus aparat dentar fix și după 2 ore a început să mă doară un dinte, iar ziua următoare au început să mă doară cam toți dinții. Doar când mănânc mă doare sau când mestec, daca stau normal nu simt nimic. Este normal?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Ciubowski a răspuns:

Nu am folosit aparat dentar, dar din ce am inteles de la persoanele care au avut asa ceva, este de asteptat.

Aparatul dentar iti forteaza dintii sa se repozitioneze corect.

Ca sa eviti durerile, incearca sa ai o dieta cu mancare mai moale (ciorbe, legume moi etc). In nici un caz carne tare care presupune mestecarea pentru ca iti poti cauza dureri si/sau deteriorezi aparatul dentar astfel incat il tii degeaba in gura.