| zKosmynStefan a întrebat:

am 13 ani si 10 luni. Am 1, 63cm si 54kg. Practic fotbal de 4 ani, iar anul trecut am crescut cel mai mult 10, 5cm, iar acum stagnez crescand doar 1.5cm de cand a inceput anul pana acum. Am o alimentatie foarte buna, vara merg la sala si fac exercitii pentru musculatura si crestere, dorm min. 8 ore, iar parintii mei au o inaltime de 1.57(mama) si 1.78(tata). Daca m-as apuca de inot vara asta macar 1 data pe saptamana, iar restul fotbal si sala, as creste mai mult? Si la ce inaltime ma vedeti dupa ce v-am specificat mai sus? Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"crescand doar 1.5cm de cand a inceput anul pana acum"

asta e o medie de 3 cm pe an. Presupunînd că mai crești până la 18 ani inseamnă încă 15 cm pe lângă cei pe care-i ai. Deci ajungi sus : 178 -180

| Anon31241212 a răspuns:

Sportul cel mai cunoscut ca ar ajuta la inaltat este baschetul. Inotul e mai mult pentru masa musculara, muschi, etc.
Inca o chestie. Baietii cresc in general in liceu. Colegii mei (baieti) cand au venit in a9a, erau mai mici ca mine (si eu sunt inalta, am 1.78). Frate si prin a 11a au ajuns mai inalti ca mine. Eu zic ca vrei creste undeva la peste 1.75. In general baietii isi depasesc tatii in inaltime. Multa sanatate!