| Andre7i a întrebat:

Buna ziua!
Am 14 ani, practic MMA, iar la antrenament mi-a sarit rotula(picior stang). Imediat l-am chemat pe domn" profesor, acesta punandu-mi rotula la loc. Am fost la doctor, am facut RMN, iar in acesta s-a vazut unul dintre ligamente putin intins. Am tinut 17 zile o orteza fixa, timp de o saptamana punand gheata. De doua saptamani fac recuperare si am o teama ca rotula ar putea sa sara daca ma mai apuc de un soprt de contact.
Va multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| ubox7007 a răspuns:

Daca s-a intamplat odata sunt sanse sa se mai intample, oricum dupa ce vei reveni nu se va mai simti la fel, dar daca esti perseverent nu este chiar ceva care sa te scoata din acel sport. Dar cand incepi incepe usor, cand zic usor chiar ma refer usor si vezi cum se simte.

| StefanAdrian911 a răspuns:

Salut!
Poti sa iti contactezi medicul in legatura cu timpul de revenire la sport, el stie cel mai bine.
Daca nu te mai doare, specifica-i medicului, el o sa iti zica ce e mai bine.
Succes, si pe o perioada de 1-2 luni, incearca sa nu mai folosesti foarte mult piciorul stang, miscari usoare, nu fortate.