| iPaladinus a întrebat:

Buna ziua am 14 ani si am o problema Aseara m-am culcat fara nicio problema. dar de la. 4 dimineata a inceput sa apara o durere la torace, dar era mai mica, dar cand m-am trezit aveam niste dureri severe, daca fug iar ma doare, si cand stau culcat sau in ciuci ma doare enorm. ce pot sa fac ca sa nu ma mai doara. sper ca nu e ceva grav sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu mai alerga daca te doare si mergi la medic!

| Violleta2022 a răspuns:

Totusi, poti sa fii mai explici ce anume te doare, din cutia toracica?
Oasele sternului sau un anume organ?
Stai jos si explica, nu mai alerga prin casa, mai ales daca te doare cand faci asta!

| anonimg a răspuns:

Cauta sa nu-ti mai provoci durere. Este bine sa mergi la medic. Eu cred ca este apendicita, si de aceea nu trebuie sa mai stai pe ganduri si sa mergi la medic chiar daca nu apuci sa te invoiesti de la scoala.
Nu astepta sa reapara durerea, pentru ca veni iarasi. Cand va apare suni la 112 fara sa mai stai pe ganduri.
Operatia de apendicita se rezolva in cateva minute; nu este dureroasa.
Bine este sa mergi la control cu parintii. Trebuie sa le spui asta. Daca nu le spui, durerea va apare la scoala si tot va veni salvarea sa te ia de acolo pentru ca o vor chema altii. Deci mai bine te duci repede la un consult cu parintii.
Duerea de apendicita poate apare in orice zona a abdomenului (a burtii), si nu trebuie sa fie neaparat in dreapta sau in stanga. Pe mine ma durea in mijlocul burtii. Ma refer la durere; dar apendicul se afla doar intr-un singur lor.