| Questions18 a întrebat:

Am 16 ani (aproape 17 ani).
Sunt foarte slab. Am 50 de kg, inaltime 1.80 si ma gandeam sa ma apuc de sala pentru ca vreau sa pun masa musculara pe mine.
Este o idee buna?
Am scolioza, nu foarte dezvoltata. Pot sa fac exercitii de forta in timp ce port corset?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| AlexandruInu a răspuns:

Nu prea poti sa faci exercitii de forta. Dar nu pune musculatura pune fibra e mult mai buna. Faci exercitii sa zicem cui greutati mici dar faci multe sa zicem 50-100 cat poti si din ce in ce mai mult.

| AlexandruInu a răspuns:

Si eu am 16 tot 1.80 si am 75 de kg. Gras nu sunt nu am burta sar in schimb am putina musculatura. Dar la mine este dezvoltata si rapid prea rapid si... Eu lucrez pe salupe de viteza in Delta si acolo e o munca cam grea. De 25 de ori pe zi trebuie sa ridic un motor de 75 kg.