| Catalinlupu23 a întrebat:

Vreau sa ma apuc de sala am 15, inaltime 1.80 cm, 80 kg.Sa ma apuc sa pun masa musculara pe mine sau sa slabesc pana la 70kg si dupa sa pun masa musculara?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sala NU este recomandata la 15 ani, deoarece blocheaza hormonii de crestere si iti afecteaza crsterea si dezvoltarea.

| RoCkKiD a răspuns:

80 Kg la 1.80 e OK, daca scazi la 70 o sa ai un % de grasime foarte mic chestie care nu e sustenabila...asta daca nu cumva o sa tii regim si o sa iti numeri caloriile toata viata.

Meri linistit la sala si pune masa musculara lnistit pe tine, o sa arati suficient de ibine, nu trebuie sa ajungi la nivelul de pozat in reviste.

Ca regula cvasi-generala, daca ai kilograme extra, e bine sa scapi de ele inainte sa te apuci sa cresti masa musculara.dar la tine nu e cazul.

| siriusblack98 a răspuns:

Nu te lua dupa Ioneasca pentru ca doar abereaza tot timpul.Sala este recomandata la orice varsta pentru ca FAVORIZEAZA cresterea si dezvoltarea corpului unei persoane.Asta ti-o spune o persoana cu multi ani in spate de sport si care a antrenat destui copii de varsta ta ca sa observe cum si in ce fel s-au dezvoltat.Ca sa iti raspund strict la intrebare fara sa mai intru in amanunte legate de antrenament si alimentatie, pune masa musculara pe tine intai iar dupa ce ajungi la rezultatele dorite incepe antrenamentul pentru definire.Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu ti-as recomanda inotul, tenisul, baschetul, poate chiar handbalul. Nu doar ca inotul imbunatateste sanatatea cardiaca si intareste organismul, dar ajuta si la dezvoltarea armonioasa a sa. (Ex: inalt, slabut, proportionat), mi se pare mult mai important decat plin de muschi. Dar na, e alegerea fiecaruia. happy

| FreundundM a răspuns:

Încearcă un sport, eu practic înot de performanță și nu se compară cu niciun fel de sală... Una e sa fii atlet / superom alta e sa ai pătrățele și un corp ok

| AMC2551 a răspuns:

Ai nevoie de un plan alimentar echilibrat, 5 mese pe zi, 3 mese principale si 2 gustari, toate la diferenta de 3 ore.
Proteina ( recomandat vegetala, deoarece grasile se topeste mai repede) sa contina fie la fiecare masa, iar masa de pranz sa fie formata din : proteina, legume, fibre si carbohidrati sanatosi.
Cu aceasta alimentatie, multe lichide si miscare, o sa topesti grasime si o sa contruiesti masa musculara in acelasi timp.
Miscarea este foarte benefica, orice sport antreneaza toti muschii, cate o ora in fiecare zi.
Renunta la dulciuri, carbohidrati nesanatosi, grasimi, sucuri, si inlocuieste-le cu fructe, legume, proteina, si multe lichide, si o sa vezi rezultate imediat.
Bafta!

| user7889942452 a răspuns:

Ar fi ok înainte sa pui masa musculara sa slăbești printr-o dieta și sport ca apoi când veni pune masa musculara o sa poți sa arăți asa cum vrei și sa te modelezi, ai putea sa îți iei un antrenor personal