| anonim_4396 a întrebat:

am 16 ani nu fumez si nici n-am fumat! ieri cand am jucat fotbal m-a luat o durere de piept adica tot pieptu si de spate pe la plamani,aseara cand respiram cand eram intins, parca simteam o durere putin mai jos de plaman, am o tuse vreo 2 luni care na trecut, si mai am dureri de torace prin fata prin spate, durerile de plamani sunt mai vechi de vreo 3 4 zile dar sau mai ameliorat, si transpir foarte tare in special pe spate, si durerea parca este si putin mai jos de piept sa fie plamani? cancer pulmonar ceva am 16 ani va rog? cat la % poate fi plamani? sau este alcv

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| OoBunnyoO a răspuns:

Este posibil sa fie de la plamani,insa e posibil sa fie si un junghiuri intercostale, depinde de durerea pe care o ai. Daca te doare doar cand inspiri sau cand respiri si este o durere acuta care te tine in sensul ca nu mai poti inspira sau expira si daca te doare in anumite zone, insa se schimba pe parcurs, sunt junghiuri intercostale, iar acestea nu sunt grave, sunt de la crestere. Daca te doare tot toracele in acelasi timp si este o durere constanta s-ar putea sa fie altceva, mai ales ca ai avut probleme cu plamanii. Nu cred ca e vorba de cancer pulmonar la varsta asta, depinde daca ai mai avut cazuri in familie, iar daca nu fumezi riscul sa faci este destul de scazut. Insa poate ai avut o bronhopneumonie mai usoara, sfatul meu ar fi sa te duci la medic si sa faci o radiografie pulmonara, decat sa stai cu grija ca este altceva.